Fotbal International

Liverpool evita prelungirile cu Monterrey si ajunge in finala Mondialului Cluburilor

Echipa engleza FC Liverpool, detinatoarea Champions League, a obtinut calificarea in finala Campionatului Mondial al Cluburilor din Qatar.

Reprezentanta Europei a invins-o pe Monterrey din Mexic, castigatoarea Champions League din CONCACAF (America Centrala si de Nord), cu 2-1.

Brazilianul Roberto Firmino a marcat golul victoriei ”cormoranilor” in minutul 90+1 cu o deviere superba din sase metri.

Meciul se indrepta spre prelungiri cand Mohammed Salah a insisitat la un balon in interiorul careului advers si a scos mingea pentru centrare.

Naby Keita deschisese scorul pentru Liverpool in minutul 12, avantaj pe care Monterrey l-a anulat dupa numai doua minute prin Rogelio Gabriel Funes Mori.

Liverpool o va intalni pe Flamengo in finala Campionatului Mondial al Cluburilor, sambata seara, de la 19:30, intr-o reeditare a Cupei Intercontinantele din 1981.

Atunci echipa braziliana a castigat, cu 3-0. Zico era capitanul lui Flamengo in acel moment.