Fotbal International

Iran elimină Japonia pentru un loc în semifinale la Cupa Asiei

Două dintre forțele fotbalului asiatic s-au înfruntat în sferturile de finală, iar fanii prezenți pe Education City Stadium din Al Rayyan nu au avut ce regreta.

Iran a învins Japonia cu 2-1 pentru prima dată în 19 ani printr-un gol marcate de Alireza Jahanbakhsh, în minutul 90+6.

Japonia a deschis scorul prin Hidemasa Morita în minutul 28, iranienii restabilind egalitatea la zece minute după pauză prin Mohammad Mohebi.

Ultima oară Iranul a câștigat Cupa Asiei în 1976 și caută al patrulea trofeu din istorie în această competiție.

Adversara Iranului din semifinale se va decide în urma meciului dintre Qatar, țara gazdă a turneului final, și Uzbekistan.

Mehdi Taremi, atacantul iranian suspendat la meciul cu Japonia după eliminarea încasată în optimi contra Siriei, va reveni în semifinale.

Iran este neînvinsă din martie 2023 (16 meciuri), de când echipa a fost preluată de Amir Ghalenoei.

Japonia este cea mai titrată echipă din fotbalul asiatic, cu patru titluri la Cupa Asiei, ultimul obținut în 2011.

Iran a câștigat competiția de trei ori (1968, 1972, 1976).