Fotbal International

Inter Miami a debutat cu victorie în noul sezon din MLS. Messi a dat o pasă de gol

Echipa Inter Miami a învins pe Real Salt Lake, miercuri noapte, în primul meci al sezonului din Major League Socces (MLS).

Cu Lionel Messi și Luis Suarez titulari în ofensivă, Inter Miami s-a impus pe teren propriu, cu 2-0.

Messi a fost aproape de gol în minutul 17 la o lovitură liberă executată direct pe poartă. Unul dintre fundașii echipei oaspete, Glad, a reușit să respingă cu capul de pe linia porții.

Robert Taylor a deschis scorul cu șase minute înaintea pauzei din pasa lui Messi.

Inter Miami a închis tabela securizând destinația celor trei puncte în minutul 83, când Luis Suarez a pasat decisiv pentru golul marcat de Diego Gomez.

Pe final de meci atât Messi cât și Suarez au ratat mari ocazii în situații unu contra unu cu portarul advers.

Pentru Messi este primul sezon complet la Inter Miami, după transferul din iulie 2023 de la Paris Saint-Germain.

Sezonul trecut Inter Miami a ratat prezența în playoff.

Doi români evoluează în MLS, Alexandru Mățan la campioaa Columbus Crew și Enes Sali la FC Dallas.

Sezonul regular din MLS se va încheia pe 19 octombrie, pentru ca noua campioană să fie încoronată pe 7 decembrie.

Campionatul va fi întrerupt între 26 iulie și 25 august, perioadă în care se va disputa Cupa Ligilor, o competiție câștigată în 2023 de Inter Miami și care aduce la start echipe din MLS și din Liga Mexicană.