Fotbal International

Hategan i-a scos din minti pe spanioli la amicalul cu Anglia

Ovidiu Hategan, varful de lance al arbitrajului romanesc, a condus la centru, marti seara, amicalul de lux dintre Anglia si Spania, incheia 2-2 dupa o revenire a spaniolilor cu doua goluri in ultimele minute.

Hategan a avut o maniera de arbitraj care i-a enervat pe spanioli, iar unul dintre trimisii prestigioasei publicatii madrilene AS a reactionat vehement pe Twitter la adresa arbitrului din Romania.

Aceasta dupa ce atacantul englez Vardy avusese o intrare dura asupra fundasului spaniol Azpilicueta, faza la care Hategan a lasat jocul sa continue.

"Vardy a avut o intrare criminala asupra lui Azpilicueta. Era de rosu direct, dar n-a primit nici macar galben. Hal de arbitru", a scris Tomas Roncero pe contul sau de Twitter.

Hategan a acordat un penalty din care Anglia a deschis scorul prin Lallana in minutul 9, dupa care a prelungit partida cu sase minute, iar Spania a egalat scorul prin Isco la ultima faza a meciului.