Fotbal International

E și asta o performanță! Tătărușanu a scăpat fără gol primit din partea lui Cristiano Ronaldo

Fostul internațional Ciprian Tătărușanu a fost integralist în poarta celor de la Abha în meciul cu Al Nassr din prima ligă saudită.

Un meci încheiat la egalitate, scor 2-2, după ce Al Nassr a condus cu 2-0, după golurile marcate de Otavio și Talisca în prima repriză.

Goluri la care Tătărușanu n-a avut nicio reacție și cel puțin la reușita lui Talisca ar fi putut face mai mult.

Abha, o echipă modestă din prima ligă saudită, a smuls in extremis remiza după un gol egalizator marcat de Karl Toko Ekambi în minutul 90+2 cu un șut spectaculos din afara careului.

În repriza secundă, Cristiano Ronaldo a avut un gol anulat pentru offside!

Echipa lui Tătărușanu ocupă locul 15 în clasament, cu doar 7 puncte acumulate în nouă etape.

Al Nassr e pe trei, cu 19 puncte, la trei puncte în urma liderului surpriză Al Taawoun.

Al Ahli câștigă cel mai vechi derby din Arabia Saudită

Pe un stadion de cinci stele și într-o atmosferă electrizantă, Al Ahli s-a impus cu 1-0 în fața rivalei locale Al Ittihad, în derby-ul orașului Jeddah, cel mai vechi din fotbalul saudit.

Franck Kessie a marcat unicul gol, în minutul 31.

Revenit la Al Ittihad după trei săptămâni, Karim Benzema a restabilit egalitatea în partea secundă, dar golul din minutul 73 a fost anulat de arbitrul olandez Danny Makkelie pentru un fault petrecut înaintea pasei finale.

În prelungirile partidei Benzema a mai trimis o dată în poartă, dar și această reușită a fost anulată de un fanion ridicat de la margine pentru offside.

Al Ahli le egalează la puncte pe Al Ittihad și Al Nassr în clasament (19 puncte).