Fotbal International

Boca Juniors, calificare în finala Copei Libertadores după loviturile de departajare cu Palmeiras

Echipa argentiniană Boca Juniors și-a revenit după pierderea Superclasicului cu River Plata și s-a calificat în finala Copei Libertadores din acest an.

După 0-0 pe teren propriu cu Palmeiras, returul de la Sao Paolo s-a încheiat de asemenea la egalitate, scor 1-1.

Edison Cavani a deschis scorul pentru Boca Juniors în minutul 23 cu o alunecare în șase metri la pasa pe jos oferită de Miguel Merentiel.

Palmeiras a egalat în minutul 73 prin Joaquin Piquerez cu un șut de la distanță.

Un gol marcat de formația braziliană în superioritate numerică, după ce Marcos Rojo a fost eliminat în minutul 66 pentru cumul de cartonașe galbene.

Gazdele au ratat o mare ocazie la 1-1 prin Rony, foarfeca perfectă a acestuia din interiorul careului fiind respinsă providențial de portarul Sergio Romero.

S-a ajuns la loviturile de departajare, unde Cavani a executat primul și a ratat.

Au urmat apoi două parade din partea lui Romero la execuțiile lui Raphael Veiga și Gustavo Gomez și Boca a obținut calificarea, cu 4-2.

Fluminense – Boca Juniors este finala Copei Libertadores din acest an. Meciul se va disputa pe Maracana din Rio de Janeiro pe 4 noiembrie.

În prima semifinală, Fluminense a trecut de Internacional Porto Alegre după un duel sută la sută brazilian.