Fotbal International

Barcelona si-a adjudecat Trofeul Gamper la mare lupta cu Sampdoria. Gol superb reusit de Messi (VIDEO)

FC Barcelona a castigat, miercuri seara, editia din acest an a Trofeului Gamper, partida amicala pe care o disputa inaintea startului unui nou sezon competitional.

De aceasta data formatia blaugrana a primit pe Nou Camp vizita italienilor de la Sampdoria Genova intre-o reeditare a finalei Cupei Campionilor Europeni din 1992 ca un omagiu adus antrenorului de atunci, regretatul Johan Cruyff.

Barcelona s-a impus cu 3-2 la capatul unui meci spectaculos, cu goluri marcate de Lionel Messi (2) si Luis Suarez in prima repriza.

Sampdoria a redus din diferenta in partea secunda, iar ultimele zece minute au fost cu emotii pentru catalani.

Golul de 3-1 marcat de Messi cu o super executie direct din lovitura libera: