Fotbal International

AC Milan invinsa de Borussia Dortmund la International Champions Cup

Sursă foto: twitter.com/Bundesliga_EN

AC Milan, viitoarea adversara a celor de la CS Universitatea Craiova in turul 3 preliminar din Europa League, a pierdut meciul sustinut marti contra Borussiei Dortmund la International Champions Cup.

Formatia germana a tratat meciul cu mai multa concentrare si in final s-a impus, cu 3-1, pe o ploaie care a cazut fara oprire asupra terenului din Guangzhou (China).

Prima ocazie a meciului a apartinut celor de la Borussia Dortmund, cand Dembele a sutat pe langa poarta in minutul 4.

Inceputul mai bun al gruparii din Bundesliga a fost concretizat prin golul marcat de Nuri Sahin in minutul 17 la o faza care l-a surprins nepregatit pe portarul italian Storari.

Dupa alte trei minute Aubameyang a majorat avantajul dintr-un penalty provocat de Paletta.

Milan a revenit rapid prin Bacca, un sut cu exteriorul pe jos din afara careului in minutul.23.

Borini cauta coltul lung in minutul 43, insa mingea a trecut alaturi, la una dintre putinele actiuni ale rossonerilor.

Gabonezul Aubameyang a stabilit scorul final dupa pauza.

Milan a inceput meciul in formula 4-3-3: Storari - Abate, Paletta, Zapata, Rodriguez -Bonaventura, Mauri, Kessie- Niang, Bacca, Borini.

In debutul partii secunde au mai aparut pe teren la Milan noile achizitii Calhanoglu si Musacchio.