Fotbal European

Thriller cu șapte goluri între Manchester United și Liverpool în Cupa Angliei

Condusă de două ori pe teren propriu, Manchester United a trimis meciul cu Liverpool în prelungiri și a câștigat in extremis, cu 4-3.

Partida se îndrepta spre loviturile de la 11 metri când Diallo a marcat golul victoriei și calificării pentru Manchester United, în minutul 120+1.

McTominay a deschis scorul pentru Manchester United în minutul 10, dar cei de la Liverpool au întors rezultatul până la pauză prin Mac Allister (min.44) și Salah (min.45+2).

Intrat pe parcursul părții secunde, Antony a restabilit egalitatea în minutul 87 cu un șut din întoarcere.

Liverpool a trecut din nou la conducere în minutul 105 prin golul marcat de Elliott cu un stâng deviat din afara careului.

Rashford a restabilit egalitatea cu un șut pe jos în stânga portarului, în minutul 112, pentru ca Diallo să devină eroul lui Manchester United.

Totul a pornit de la un corner al celor de la Liverpool, cei de la Manchester United declanșând contraatacul după o recuperare în propriul careu.

Diallo și-a scos tricoul pentru a celebra golul marcat și al doilea galben s-a transformat în roșu.

Manchester United s-a calificat astfel în semifinalele Cupei Angliei după un meci de poveste.