Fotbal European

Real Madrid, calificare in finala Supercupei Spaniei la loviturile de departajare

Echipa Real Madrid a trecut de Valencia la loviturile de departajare pentru un loc in ultimul act la Supercupa Spaniei, competitie desfasurata intr-un format de patru in Arabia Saudita, la Ryadh.

Campioana Spaniei din sezonul precedent s-a impus, cu 4-3, la penalty-uri, dupa ce scorul a fost 1-1 la finalul celor 90 de minute regulamentare. Un rezultat care s-a pastrat si dupa cele doua reprize suplimentare.

Karim Benzema a deschis scorul pentru "albi" dintr-o lovitura de la 11 metri, in minutul 39.

Valencia a egalat in chiar primul minut al partii secunde prin Lino.

La loviturile de departajare pentru Real Madrid au marcat, in ordine, Benzema, Modric, Kroos si Asension. Golurile Valenciei au fost aduse de Cavani si Moriba. Au ratat Comert si Gaya.

In a doua semifinala se intalnesc, joi, de la 21:00, FC Barcelona si Real Betis Sevilla.

Finala Supercupei Spaniei e programata duminica seara.

Este pentru a treia oara in istorie cand Supercupa Spaniei se disputa in Arabia Saudita, dupa 2020 si 2022.

Federatia Spaniola primeste din partea sauditilor 30 de milioane de euro pentru fiecare editie pentru un contract semnat pana in 2029.