Fotbal European

Prima finala pentru Erik Ten Hag la Manchester United

Antrenorul olandez instalat la Manchester United in vara si caruia multi ii prevesteau un deznodamant abrupt pe banca “diavolilor” a calificat-o pe fosta campioana a Europei in finala Cupei Ligii Angliei.

Dupa 3-0 in mansa tur a semifinalei cu Nottingham Forrest, pentru Manchester United returul programat, miercuri seara, pe Old Trafford a fost un fel de amical cu public.

Manchester United si-a respectat statutul de favorita si a castigat, cu 2-0, prin doua goluri marcate pe final de meci.

Anthony Martial a deschis scorul in minutul 73, pentru ca trei minute mai tarziu Fred sa inchida tabela.

Manchester United o va intalni pe Newcastle United, revelatia sezonului din Premier League, in finala programata in 26 februarie pe stadionul Wembley din Londra.

De cinci ori a castigat Manchester United trofeul in Cupa Ligii Angliei, ultima oara in 2017.

Pentru Newcastle United va fi doar a doua prezenta in finala competitiei, dupa cea pierduta in 1976 contra celor de la Manchester City, scor 1-2.

Castigatoarea Cupei Ligii Angliei va evolua in playoff-ul UEFA Conference League sezonul urmator.