Fotbal European

Mesajul lui Haaland după cele cinci goluri marcate în Cupa Angliei

Atacantul norvegian Erling Haaland a marcat nu mai puțin de cinci goluri în meciul disputat de Manchester City cu Luton în optimile Cupei Angliei.

”Cetățenii” s-au impus cu 6-2, iar cinci dintre goluri au fost reușite de Erling Haaland.

La cei 23 de ani ai săi, Haaland este primul jucător din istoria lui City cu mai mult de un meci în care marchează de cel puțin cinci ori. O mai făcuse în succesul 7-0 cu RB Leipzig din Liga Campionilor.

Haaland a revenit recent după o accidentare care l-a ținut departe de gazon mai bine de două luni.

”Vine, noi venim”, a fost mesajul transmis de Haaland pentru postul britanic ITV după calificarea în sferturile Cupei Angliei.

”Starea mea fizica? Treptat revin la cea mai bună formă. În sfârșit mă simt bine și este o senzație minunată. Ne așteaptă o perioadă interesantă și suntem pregătiți de atac”, a mai spus norvegianul.

Manchester City este la un punct în urma liderului Liverpool în Premier League și are prima șansă la calificarea în sferturile Ligii Campionilor în duelul cu FC Copenhaga.