Fotbal European

Germania, noua campioana europeana de tineret

Echipa nationala a Germaniei a obtinut titlul mondial la categoria sub 21 de ani dupa o finala cu Portugalia disputata la Ljubljana.

Nmecha a marcat unicul gol al meciului, in minutul 49, dupa o faza rapida pe tranzitia ofensiva.

Pentru Germania este al treilea titlu mondial la aceasta categorie de varsta, U21, dupa cele din 2009 si 2017.

Germania pierduse finala editiei precedente dupa 1-2 cu Spania.

Portugalia aduna a treia finala pierduta, dupa cele din 1994 si 2015.

Romania a fost singura echipa impotriva careia Germania nu a marcat la aceasta editie a Campionatului European.

Cele doua formatii au remizat, scor 0-0, in meciul pe care noi trebuia sa-l castigam pentru a merge in faza sferturilor de finala.

Spania si Italia raman natiunile cu cele mai multe titluri europene la U21, cate cinci pentru fiecare. Urmeaza Germania cu trei trofee in ultimii 12 ani!

Turneul final al Campionatului European U21 din 2023 va fi gazduit de Romania si Georgia.