Fotbal European

Croatia invinge Spania cu gol in minutul 90+3

Sursă foto: twitter.com/HNS_CFF

Vicecampioana mondiala Croatia si-a luat revansa in fata Spaniei dupa umilitoarea infrangere din meciul tur disputat in Liga Natiunilor.

Invinsi de Spania cu 6-0 pe terenul ibericilor, croatii au obtinut in extremis victoria la Zagreb, cu 3-2.

Golul victoriei croate a fost marcat de Jedvaj in minutul 90+3 cu o reluare din sase metri la o minge respinsa in fata de portarul spaniol De Gea. Intreaga faza a fost creata insa de Brekalo, care l-a pus la incercare pe portarul spaniol cu un sut din marginea careului.

Kramaric deschisese scorul pentru croati in minutul 54, insa Spania a egalat dupa numai doua minute prin Ceballos, pentru ca gazdele sa revina apoi la conducere prin Jedvaj in minutul 69.

Sergio Ramos a restabilit egalitatea pentru Spania in minutul 78 dintr-o lovitura de la 11 metri.

Spania a ratat in urma acestui rezultat calificarea in semifinale si ramane la mana rezultatului partidei dintre Anglia si Croatia.

Doar un egal in meciul de la Londra ii mai califica pe spanioli. Va fi o partida in care Anglia si Croatia vor avea doar varianta victoriei pentru a incheia Grupa a 4-a pe primul loc.