Fotbal European

Chelsea castiga Supercupa Europei

Detinatoarea Champions League s-a impus la loviturile de departajare in fata echipei spaniole Villarreal.

Dupa 90 de minute tabela arenei Windsor Park din Belfast a aratat 1-1.

Zyech a deschis scorul pentru Chelsea in prima repriza, dupa care a parasit terenul accidentat la umarul drept.

Villarreal a dominat jocul in partea secunda si a egalat meritat prin Gerard Moreno, in minutul 73.

Antrenorul german Thomas Tuchel a mutat in minutul 119 cu spaniolul Kepa in locul lui Mendy intre buturile lui Chelsea.

Kepa s-a dovedit super inspirat reusind sa apere doua dintre cele sapte lovituri de departajare.

Chelsea a inceput seria penalty-urilor cu ratarea lui Havertz, dar apoi a ratat si Mendi pentru Villarreal.

Dupa cele cinci serii regulamentare ambele echipe marcasera de cate patru ori.

S-a intrat in prelungirile loviturilor de la 11 metri, unde Chelsea a avut mereu un gol avantaj.

Rudiger a transformat a saptea serie, iar Kepa a aparat sutul lui Raul Albiol.

Astfel, Supercupa Europei ajunge in vitrina lui Chelsea pentru a doua oara in istorie.

Londonezii au mai obtinut trofeul in 1998 din postura de castigatoare a Cupei Cupelor.

Chelsea invingea atunci pe Real Madrid, cu 1-0, prin golul uruguayanului Gustavo Poyet, intr-un meci disputat la Monte-Carlo.