Fotbal European

Barcelona eliminată din Cupa Regelui Spaniei. Catalanii au condus cu 2-1 la Bilbao

Un nou trofeu ratat de formația catalană în mai puțin de o lună.

După pierderea finalei din Supercupa Spaniei în fața rivalei Real Madrid, de această dată FC Barcelona s-a văzut eliminată în sferturile Cupei Regelui Spaniei.

Athletic Bilbao a revenit de la 1-2 pe teren propriu și a eliminat Barcelona, cu 4-2, după un meci care a avut nevoie de 120 de minute.

Frații Inaki și Niko Williams au marcat golurile formației basce în prelungirile partidei.

Cu acest nou eșec scaunul lui Xavi pe banca formației catalane pare din ce în ce mai șubred.

Real Sociedad și Mallorca sunt celelalte echipe calificate în semifinalele competiției.

Tabloul semifinalelor va fi conturat, joi seara, în urma meciului dintre Atletico Madrid și Sevilla, partidă care ar putea marca debutul lui Horațiu Moldovan în poarta formației din capitala Spaniei.