Fotbal European

Athletic Bilbao revine de la 0-1 si se califica in finala Supercupei Spaniei

Echipa din Tara Bascilor a trecut de Atletico Madrid, campioana sezonului precedent in La Liga, cu 2-1, intr-un meci disputat la Riad, in Arabia Saudita.

Atletico Madrid a deschis scorul profitand de autogolul atribuit portarului Unai Simon, in minutul 62.

Un sfert de ora mai tarziu Alvarez restabilea egalitatea, pentru Inaki Williams sa aduca vicitoria pentru Athletic Bilbao, cu noua minute inaintea finalului.

In al patrulea minut suplimentar Atletico Madrid a ramas in inferioritate numerica, dupa ce Jose Gimenez a fost eliminat.

In finala programata duminica pe acelasi teren se vor infrunta Real Madrid si Athletic Bilbao.

Miercuri, in prima semifinala, Real Madrid a invins FC Barcelona, cu 3-2, dupa 120 de minute.