Echipa Nationala

Victorie cu Anglia la U20

Sursă foto: FRF.ro

Naționala U20 a României a învins echipa similară a Angliei, cu 2-0, într-un meci disputat, joi seara, pe stadionul Arcul de Triumf din București, în Elite League.

Cristian Mihai a deschis scorul în minutul 5 cu un șut spectaculos din afara careului de 16 metri.

Englezii au replicat opt minute mai târziu printr-un șut al lui Scarlett, mingea trecând puțin pe lângă poarta apărată de Răzvan Popa.

La un sfert de oră de la startul meciului echipa României a obținut lovitură de la 11 metri prin Alexandru Musi, acesta fiind agățat în careu de portarul advers.

Atanas Trică a transformat de la punctul cu var pentru 2-0, în minutul 16.

Anglia a trecut pe lângă gol la șutul lui Burstow din minutul 37. Bara transversală i-a salvat pe tricolorii pregătiți de Costin Curelea.

Cu un minut înaintea pauzei englezii au ratat o lovitură de la 11 metri prin Scarlett. Mingea trimisă de acesta s-a dus pe lângă poartă.

Tricolorii au ținut de rezultat în partea secundă și la final s-au bucurat pentru cea mai importantă victorie de la apariția naționalei U20 a României.

Pe 16 octombrie România U20 va evolua în deplasare cu Norvegia U20.

Caseta tehnică

ROMÂNIA: 1. Popa – 22. Sîrbu (24. Gergely 88′), 4. Duțu, 15. Rimovecz, 17. Șuteu (2. Oltean 88′) – 21. David (14. Sfaiț 73′), 18. Szilagyi (3. Martinovic 88′), 20 Mihai (19. Strata 46′) – 8. Musi (6. Pandele 73′), 9. Trică (16. Dumitrache 55′), 7. Bodișteanu (11. Andrei 55′). Selecționer: Costin Curelea.

Rezerve neutilizate: 12. Borbei, 23. Dincă – 5. Dănuleasă, 10. Radaslavescu.

ANGLIA: 1. Goodman – 5. Edwards-cpt., 4. Katongo (12. Abbey 68′), 3. Hall – 2. Andrews, 8. Gore (17. Webster 68′), 6. Gyabi (16. Arblaster 61′), 7. Forson (19. Olakigbe 68′) – 9. Scarlett (15. Joseph 68′), 10. Burstow (14. Mubama 61′), 11. Devine (18. Soglo 79′). Selecționer: Joe Edwards.

Rezerve neutilizate: 13. Whitworth, 22. Setford.