1
Israel
Gloukh 53'

Așa am trăit România - Israel în preliminariile EURO 2024

Am transmis live text în această pagină meciul România - Israel din preliminariile EURO 2024. Partida s-a disputat pe Arena Națională din București în fața a peste 45.000 de spectatori.

Este a 27-a confruntare între cele două naționale, România câștigând 14 dintre dispute, ultima oară în 2018.

Tricolorii au opt puncte după primele patru meciuri și sunt neînvinși în actuala campanie de calificare la Campionatul European.

Israel ocupă locul trei, cu șapte puncte.

Primele două echipe se califică la turneul final găzduit de Germania în iunie-iulie 2024.

23:38

Se termină meciul într-un cor de fluierături.

90'

Marin trage puțin pe lângă poartă.

90'

Olaru obține cornerul în minutul 90+3.

90'

Meciul e prelungit cu 4 minute.

86'

Moldovan respinge cu piciorul șutul lui Solomon care căuta colțul scurt.

84'

Revivo ajunge în poziție de finalizare și trage în Drăgușin. Prea ușor ajung cu mingea pe șut în careul nostru.

83'

Încă un șut la poarta noastră. Abu Fani trimite pe plasă. Israel ne domină copios și o face pe merit. Joacă fotbal!

81'

Weissman trimite în fața porții și Bancu respinge în corner prin alunecare. E corner pentru Israel.

80'

Moldovan reține șutul lui Solomon din afara careului.

73'

Contraatac devastator al israelienilor cu Gloukh plecat din propriul teren. Preia mingea, aleargă nebunește, intră careu și caută colțul scurt. Bara ne salvează!

71'

Al patrulea corner din meci (2-2). Execută Moruțan și îl caută pe Drăgușin. Resping israelienii cu ușurință.

70'

Triplă modificare pregătită la israelieni.

67'

Atac în superioritate numerică oprit de intervenția lui Manea prin alunecare. O intervenție riscantă care putea să-l lase pe Solomon singur cu portarul.

67'

În continuare Israel are o posesie mai bună (52%).

65'

Moldovan iese din careu și trimite în picioarele lui Weissman. Acesta e în unghi și nu prinde poarta.

64'

Pușcaș în locul lui Alibec. De asemenea, Olaru în locul lui Marius Marin.

63'

Alibec trage în forță din lovitură liberă. Respinge portarul.

62'

Drăgușin se alege cu un galben, după ce a solicitat avertisment pentru un adversar.

61'

Mutăm jocul în jumătatea adversă și Stanciu obține lovitura liberă cu prețul unei accidentări.

60'

Israelienii tot mai periculoși. Moldovan iese și reține din fața lui Peretz.

58'

Revenim la jocul de așteptare din prima repriză. Revivo e prea liber în careu, apare Drăgușin și blochează. A fost offside până la urmă.

57'

Dublă modificare la noi, cu Mihăilă și Moruțan trimiși de urgență în teren. Au ieșit Coman și Sorescu.

55'

Totul a pornit de la o minge pierdută de Alibec la centrul terenului. Mingea a ajuns la Gloukh și acesta a tras la colțul lung cu trei oameni în față.

53'

Gol Gloukh!

Dasa cade în careul nostru. Meciul continuă, dar până la urmă Israel egalează prin Gloukh.

46'

S-a reluat partida.

22:34

România intră cu 1-0 la pauză. Golul lui Alibec face diferența după primele 45 de minute.

42'

Șut de la distanță respins de Moldovan în față. Am avut noroc, niciun israelian nu se afla pe urmărire.

40'

Moldovan e atent și reține centrarea lui Jehezkel.

32'

Alibec se ciocnește de un adversar, dar arbitrul sloven fluieră în contra noastră.

32'

Burcă blochează șutul lui Peretz. Corner pentru Israel.

30'

Stanciu aproape de gol. A tras din afara careului după o recuperare și mingea iese puțin afară.

27'

Gol Alibec!

România marchează la primul șut pe poartă. Stanciu a tras din afara careului, portarul Glazer respinge în față și Alibec venit din spate trimite în poartă pentru 1-0.

26'

Primul corner al meciului pentru Israel. Se bate la colțul scurt, respinge de acolo cu ceva emoții.

24'

Glazer, portarul Israelului, iese din poartă și e aproape să ne facă un frumos cadou.

21'

Centrare în careu pentru urcarea lui Burcă. Acesta șterge mingea cu capul pe lângă poartă.

20'

Stanciu obține lovitura liberă în jumătatea adversă.

17'

Jehezkel trage din afara careului. Minge de control pentru Moldovan.

15'

Jehezkel pătrunde în dreapta, dar Bancu intervine decisiv și ține mingea în joc.

14'

Acțiune rapidă a lui Sorescu în dreapta. Terenul s-a terminat prea repede și mingea iese afară.

14'

Stanciu se complică în preajma propriului careu și e aproape să pună un adversar în poziție de finalizare. Ieșim pe contraatac, dar nu obținem nimic notabil.

12'

Facem în continuare un joc de așteptare, permițând adversarilor să aibă mai mult inițiativa.

8'

Lavi apare în careul nostru. Până la urmă mingea a ieșit din el și avem repunere din șase metri.

7'

Mai multă inițiativă din partea israelienilor în acest debut de partidă.

6'

R.Marin faultează în duel cu Solomon. Liberă pentru oaspeți din jumătatea noastră.

6'

Minge în adâncime pentru Gloukh. Iese Moldovan și culege balonul din marginea careului.

5'

Sorescu urcă în dreapta și centrează în fața porții. Mingea e respinsă de Dasa în out de margine.

1'

Start de partidă. Israel are prima posesie. În tribune sunt aproximativ 48.000 de spectatori.

20:55

ROMÂNIA: 12. Moldovan – 3. Drăgușin, 4. Manea, 6. M. Marin, 7. Alibec, 10. Stanciu-cpt., 11. Bancu, 15. Burcă, 18. R. Marin, 20. Coman, 23. Sorescu. Selecționer: Edward Iordănescu
Rezerve: 1. Târnovanu, 16. Aioani – 2. Rațiu, 5. Screciu, 8. Cicâldău, 9. Pușcaș, 13. Mihăilă, 14. Hagi, 17. Rus, 19. Olaru, 21. Moruțan, 22. Camora

ISRAEL: 18. O. Glazer – 2. Dasa-cpt., 4. Miguel Vitor, 6. Lavi, 8. Dor Peretz, 10. Solomon, 13. Goldberg, 14. Turgeman, 15. Gloukh, 17. Jehezkel, 19. Revivo. Selecționer: Alon Hazan
Rezerve: 1. D. Peretz, 23. Jarafi – 3. Jaber, 5. Lemkin, 7. Safuri, 9. Weissman, 11. Kinda, 12. Kanichowsky, 16. Abu Fani, 20. Baribo, 21. David, 22. Davidzada