Echipa Nationala

Romania invinsa de Ucraina dintr-un penalty inventat

Cel mai probabil in Kazahstan, locul de unde provine arbitrul central al meciului Ucraina – Romania din preliminariile Campionatului European de tineret 2021, se acorda penalty la orice fel de cadere in suprafata de pedeapsa.

Alta explicatie nu exista pentru decizia lui Furkat Atazhanov de a acorda lovitura de la 11 metri pentru faza din minutul 78.

Marin s-a ales cu cartonas galben pentru simpla vina de a se fi aflat in vecinatatea actorului din nationala Ucrainei.

Buletsa a transformat pentru 1-0 de la punctul cu var, scor care avea sa fie pastrat pana la finalul celor 90+3 minute ale partidei.

Romania a ratat sansa egalarii in minutul 83 la lovitura de cap a lui Pascanu care a intalnit bara.

O infrangere, a doua din aceste preliminarii si prima din mandatul lui Adrian Mutu, care pune frana ascensiunii tricolorilor spre turneul final.

Pentru Ucraina succesul de vineri seara n-are nicio importanta in ecuatia luptei pentru calificare.

Danemarca, prima clasata, era condusa cu 1-0 in Malta in minutul 60. Meciul s-a incheiat 3-1 pentru nordici.

In urma acestor rezultate Danemarca ajunge la un avans de sase puncte in fata Romaniei.

UCRAINA U21: 1. Riznyk – 5. Dubinchak, 4. Popov, 2. Syrota, 6. Vantukh (18. Lebedenko, 16) – 15. Bondarenko (21. Chekh, 66), 10. Buletsa (Cpt), 16. Batahov – 7. Lunov (8. Topalov, 46), 20. Sikan (19. Shevtsov, 66), 14. Nazarenko (11. Tsitaishvili, 60). Selecționer: Ruslan Rotan.

ROMÂNIA U21: 1. A. Vlad – 19. Haruț, 6. Ghiță (Cpt), 4. Pașcanu, 3. Opruț (2. Boboc, 46) – 22. Olaru, 14. M. Marin, 20. Ciobanu (16. Itu, 77) – 10. Man (8. Moruțan, 77), 21. Costache, 13. Mățan (7. Drăguș, 65). Selecționer: Adrian Mutu.