Echipa Nationala

Romania invinge Ucraina la scor. Un meci greu pana la un punct

Sursă foto: frf.ro

Nationala de tineret a Romaniei s-a chinuit in partida cu Ucraina, echipa pe care in cele din urma am invins-o, cu 3-0.

Pana in minutul 75 tabela s-a incapatanat sa ramana nemodificata, Ucraina ratand cele mai mari ocazii.

Printre acestea si o bara a lui Lednev la un sut din lovitura libera in minutul 48.

Romania a macinat in gol si a aratat slabiciuni mari pe faza defensiva, doar sansa ocrotindu-ne in cateva randuri de la a nu fi pedepsiti de adversari.

Morutan a adus golul de 1-0 cu o deviere in minutul 75, un gol care a inclinat decisiv balanta in favoarea tricolorilor.

Introdus de doar opt minute in taren, Petre a fost omul finalului de partida cu o dubla reusita in minutele 81 si 90.

Mai intai a reluat cu sansa dupa ce Mihaila trimisese intr-o prima faza cu umarul pe directia portarului, pentru ca apoi Petre sa inscrie ca in curtea scolii singur cu poarta goala. Pe portar il pierduse undeva pe drum.

Romania a ramas in zece jucatori dupa eliminarea suferita de Marius Marin in minutul 85 pentru o intrare dura dupa modelul Jean Vladoiu la Cupa Mondiala din 1994. Marin abia intrase pe teren cand si-a lovit dur un adversar luand apoi drumul vestiarelor.

Au evoluat echipele

ROMÂNIA: 1. Vlad – 2. Boboc, 4. Pașcanu, 15. Chindriș, 19. Velisar – 22. Moruțan, 5. Băluță-cpt, 14. Oaidă – 8. Man, 9. Ganea, 10. Drăguș. Selecționer: Mirel Rădoi.
Rezerve: 12. Aioani – 7. Mihăilă, 11. Petre, 13. Ciobotariu, 16. Marin, 17. Olaru, 18. Rațiu, 20. Ciobanu, 21. Neicuțescu.

UCRAINA: 23. Bilyk – 4. Popov, 20. Cheberko-cpt, 3. Bykov – 13. Milovanov, 10. Lednev, 16. Chekh, 6. Shaparenko, 8. Dubinchak – 19. Topalov, 11. Rusyn. Selecționer: Ruslan Rotan.
Rezerve: 12. Kucheruk – 2. Bondar, 5. Smirniy, 7. Kozhushko, 9. Supriaha, 14. Mudryk, 15. Alibekov, 17. Konoplia, 21. Tsitaishvili.