4
0
Andorra

Așa am trăit România - Andorra în preliminariile EURO 2024

Am transmis live text în această pagină meciul România - Andorra din preliminariile EURO 2024. Meciul a avut loc pe Arena Națională de la ora 21:45.

Aproape 25.000 de copii s-au înscris să fie alături de tricolori în această seară. Cei mai mulți dintre aceștia s-au înscris prin intermediul școlilor, urmând a fi însoițiți de cadrele didactice, anunță FRF.

23:42

Final de meci. România câștigă cu 4-0 și urcă pe primul loc al clasamentului, cu două etape rămase din actualele preliminarii.

90'

Cartonas rosu !

San Nicolas vede al doilea galben și este eliminat din joc.

90'

Meciul e prelungit cu 4 minute.

90'

Mihăilă pătrunde în careu și marchează pentru 5-0, dar fanionul e ridicat de la margine pentru un offside la Alibec. Decizie corectă.

88'

Mihăilă prinde poarta cu un șut din afara careului după o acțiune prelungită de atac.

80'

Alibec primește în careu de la Coman, dar prea ușor cade și nu primește nimic.

79'

S-a dat fault în atac și rămâne 4-0 pe tabelă.

78'

România marchează după o fază de la colțul terenului. Golul e anulat de arbitru, dar se așteaptă verificarea VAR.

66'

Alibec intră în locul lui Ianis Hagi, iar Marius Marin în locul lui Stanciu.

61'

Ratăm o bună ocazie la pătrunderea lui Mihăilă.

59'

Mihăilă intră în locul lui Bîrligea. De asemenea, Cicâldău îi ia locul lui R.Marin.

50'

Gol Coman!

Florinel Coman majorează avantajul la 4-0 din pasa lui Ianis Hagi. Finalizare cu șut sub transversală. Este primul gol marcat de Coman pentru echipa națională.

46'

Rus a intrat în locul lui Drăgușin.

46'

A început repriza a doua.

22:38

Pauză pe Arena Națională. România conduce cu un 3-0 categoric.

45'

Ianis Hagi aproape de dublă cu o reluare din interiorul careului. Portarul Álvarez reține cu emoții.

44'

Gol Marin!

Răzvan Marin transformă pentru 3-0 din lovitură de la 11 metri.

42'

Penalty pentru România obținut de Ianis Hagi și galben pentru Garcia.

38'

Fault asupra lui Coman în marginea careului advers. Faza fixă rămâne fără rezultat.

31'

Stanciu trimite din voleu pe lângă poartă.

28'

Gol Hagi!

GOOL România! Ianis Hagi punctează pentru 2-0 cu un șut din 16 metri la colțul scurt. Un stâng care n-a lăsat loc de intervenție din partea portarului.

25'

Bancu scoate mingea pentru șutul lui Ianis Hagi. Trage cu latul pe portar.

23'

Gol Stanciu!

GOOL România! Stanciu marchează cu un șut direct din lovitură liberă. O execuție magistrală care face ca România să urce pe primul loc al clasamentului în Grupa I.

22'

Bancu primește de la Coman și obține lovitură liberă în marginea careului advers.

16'

Centrare în careu pentru Hagi. Acesta nu reușește să controleze balonul.

15'

Minge potrivită pentru șutul lui Stanciu, dar acesta nu prinde poarta.

14'

Ocazie pentru România la șutul lui Bîrligea. Acesta se accidentează după ce s-a împiedicat de un adversar.

13'

Centrare în careul nostru și același Aaron Sanchez reia cu capul pe lângă poartă.

12'

Burcă îl împinge pe Sanchez, vârful oaspeților, și se acordă lovitură liberă din preajma careului nostru.

11'

Coman centrează în careu și mingea iese în afara terenului.

8'

Un început de scandal pe teren. Galbene pentru Marin și Vieira.

4'

M.Vales alunecă singur în propriul careu și acuză o accidentare serioasă.

2'

Stanciu centrează în careu cu direcția Bîrligea. Mingea ajunge la portar.

1'

Lovitură liberă pentru România în jumătatea adversă. Centrare în careu și Drăgușin reia cu capul. Primul corner al meciului.

1'

Cei din Andorra au avut lovitura de începere a meciului la care asistă aproape 25.000 de copii sub 14 ani.

20:34

ROMÂNIA: 12. Moldovan – 23. Sorescu, 3. Drăgușin, 15. Burcă, 11. Bancu – 18. R. Marin, 10. Stanciu-cpt. – 21. Moruțan, 14. Hagi, 17. Fl. Coman – 19. Bîrligea. Selecționer: Edward Iordănescu.
Rezerve: 1. Niță, 16. Târnovanu – 2. Rațiu, 4. Rus, 5. Screciu, 6. M. Marin, 7. Alibec, 8. Cicâldău, 9. Drăguș, 13. Mihăilă, 20. Man, 22. Borza.

ANDORRA: 12. Álvarez – 18. Jesus Rubio, 5. Llovera, 3. M. Vales, 15. M. San Nicolás – 21. Marc García, 6. E. Vales, 4. Rebés, 17. Cervós – 8. M. Vieira-cpt., 9. A. Sánchez. Selecționer: Koldo Álvarez.
Rezerve: 1. Gómes, 13. Pires – 2. De Pablos, 7. Marc Pujol, 10. R. Fernández, 11. I. Fernandez, 14. Aláez, 16. Gomes, 19. Viladot, 20. Pomares, 22. Víctor Bernat, 23. Jordi Rubio.