Echipa Nationala

Romania, 99% calificata la Campionatul European de tineret

Sursă foto: frf.ro

Nationala de tineret a Romaniei a castigat meciul cu Tara Galilor, scor 2-0 (0-0), si a trecut pe primul loc in Grupa 8 de calificare la turneul final gazduit de Italia si San Marino in 2019. Clasament actualizat in grupa Romaniei.

Dennis Man a deschis scorul in minutul 55 cu o reluare din doi metri dupa o centrare din faza fixa.

Intrat pe teren in minutul 66, George Puscas a avut nevoie de doar sase minute pentru a majora avantajul Romaniei dupa o faza luata pe cont propriu si finalizata cu sut sub transversala dintr-un unghi inchis.

Asa am trait Romania - Tara Galilor la tineret

Tara Galilor a ratat cea mai mare ocazie in minutul 64 la sutul lui Evans care a intalnit bara.

La scorul de 0-0, in minutul 52, Romania a ratat deschiderea scorului prin Andrei Ivan, jucator care a scapat singur cu portarul si n-a reusit sa prinda spatiul portii.

Cele mai mari ocazii ale Romaniei in prima reprize au fost ratata de Florinel Coman, jucator care n-a prins poarta in trei incercari, in minutul 9, 16 si 18.

Romania ocupa primul loc, cu 21 de puncte, urmata de Portugalia, cu 19 puncte.

Tricolorii au astfel nevoie doar de un egal cu Liechtenstein in ultima partida a preliminariilor pentru obtinerea calificarii.

Liechtenstein a pierdut toate cele noua meciuri disputate pana acum si a marcat doar doua goluri.

România: 1. Radu – 2. Boboc, 18. Rus, 4. Paşcanu, 3. Ştefan – 16. Nedelcu, 17. Cicâldău – 8. Man (13. Moruţan ’77), 10. Hagi (14. Oaidă ’90), 7. Coman (9. Puşcaş ’66) – 19. Ivan. Selecţioner: Mirel Rădoi.

Ţara Galilor: 1.Evans – 3. Norrington-Davies, 5.Cooper, 6.Poole-cpt, 2. Lewis – 7.James, 10. Broadhead, 4. Baker, 8. Morrell – 9. Harris (17. C. Evans ’62), 11. Cullen (14. Babos ’62, 15. Christie-Davies ‘90+1). Selecţioner: Rob Page.