1
Ungaria U21
Csonka 57'

Asa am trait Romania - Ungaria 2-1 la Campionatul European de tineret

Nationala de tineret a Romaniei a intalnit Ungaria, sambata de la ora 19:00, in a doua partida din Grupa A la Campionatul European U21.

20:53

Final de partida. Romania castiga meciul cu Ungaria.

90'

Popescu patrunde in careu si intoarce pentru Ciobanu. Sut peste poarta.

90'

Se joaca pe contre. Ocazie ratata de Petre cu sut in forta direct pe portar. Ramanem in posesie.

90'

Vlad, interventie senzationala la un sut din afara careului. Ce ocazie pentru Ungaria! Intram in ultimul minut.

90'

Avem posesia in jumatatea adversa dupa un presing al lui Petre la portar care a dat roade.

90'

Iese Vlad pe o centrare inalta si retine.

90'

5 minute de prelungire.

87'

Gol Pascanu!

GOOOL Romania! Pascanu inscrie din 2-3 metri dupa o faza de la coltul terenului.

86'

Octavian Popescu intra in locul lui Ganea.

84'

Centrare perfecta in fata portii si Adi Petre trimite cu capul pe langa poarta.

81'

Ganea va fi suspendat in meciul cu Germania.

76'

Ganea e calcat in marginea careului advers. Nu se acorda nimic. Un arbitraj de toata jena la acest nivel. Este inadmisibil din partea UEFA sa tolereze in 2021 o asemenea maniera de a conduce jocul.

75'

Ciobanu incerca din nou sutul de la distanta. Mingea trece o palma peste poarta.

74'

Olaru patrunde de unul singur in careu si trage in forta pe poarta. Respinge portarul maghiar in corner.

73'

Olaru rateaza incredibil din pasa lui Petre in 7-8 metri. Jucatorul de la FCSB a dat pe langa minge.

71'

Luam cu asaltul careul Ungariei, echipa retrasa complet in propria treime de teren.

70'

Gol Matan!

GOOOL Romania! Actiune superba a echipei noastre cu Matan in prim plan. A patruns de-a latul terenului pana a gasit culoarul pentru un sut de generic la coltul lung.

65'

Ciobanu trimite in forta din afara careului. Mingea se duce putin peste poarta.

61'

Adrian Petre intra in locul lui Morutan.

59'

Olaru trimite cu capul pe centrul portii din sase metri.

57'

Gol Csonka!

Ungaria ne da gol dupa o faza pornita de la un fault comis de Kiss asupra lui Harut.

53'

Matan suteaza pe langa poarta dupa o actiune personala in marginea careului advers.

51'

Ciobanu cade in careul gazdelor si meritam penalty. Se vedea si de pe Marte, domnule arbitru. VAR-ul ar fi schimbat decizia in favoarea noastra.

50'

Mezei respinge in afara terenului si avem primul corner al reprizei.

46'

Incepe repriza a doua.

19:50

Pauza in meciul de la Budapesta. O prima repriza dominata de echipa Romaniei. Singurele ocazii ale Ungariei au venit in urma unor suturi de la distanta. Ungaria a ramas in zece jucatori dupa eliminarea lui Szoke. Arbitrul belgian a acordat sapte galbene si un rosu.

45'

Centrare in fata portii si Ganea reia pe langa poarta din cadere.

43'

Csonka il faulteaza din spate pe Matan.

42'

Cartonas rosu !

Szoke vede al doilea galben si este eliminat. Romania are superioritate numerica din acest minut.

41'

Boboc rateaza cea mai mare ocazie a Romaniei de pana acum. O mingea trimisa in centru la marginea careului, Ganea lasa mingea pentru Boboc aflat in spate si acesta suteaza din prima putin peste poarta.

33'

Ciobanu trimite in careu ideal pentru Ganea, insa acesta nu obtine nici macar cornerul.

31'

Vlad intervine pentru a doua oara decisiv. Mezei a cautat vinclul cu un sut din lovitura libera.

24'

Morutan nu prinde poarta cu stangul din lovitura libera.

23'

Matan patrunde in viteza si obtine lovitura libera la marginea careului. Mocsi avertizat si el.

21'

Boboc urca in careul advers, dar rateaza centrarea pentru Ganea. Ungaria n-a mai trecut centrul terenulu cu mingea de minute bune. Punem stapanire pe joc.

20'

Skribek scapa fara cartonas pentru o lovitura aplicata lui Marin.

18'

Pasa a lui Morutan pentru Ganea. Portarul este o idee mai rapid si retine.

14'

Boboc centreaza in fata portii pentru reluarea lui Morutan cu capul. Mingea trece alaturi, dar notam prima noastra ocazie.

13'

Harut faultat in flancul drept. Kiss nu scapa de avertisment.

11'

Ciobanu centreaza spre bara a doua. Iese portarul maghiar si respinge. Ramanem in jumatatea adversa de teren.

11'

Corner

Prima aparitie a echipei noastre in careul advers. Matan patrunde acolo si obtine cornerul.

8'

Bolla apare in zona centrala si trimite in forta. Respinge Vlad cu o mana peste poarta.

7'

Szoke si Marin, avertizati. Pentru noi este o veste rea, Marin urmand a fi suspendat la meciul cu Germania.

6'

Centrare la bara a doua, respinge Boboc. Pana la urma se fluiera joc periculos, dar Marin ramane intins in careul nostru acuzand o lovitura in zona gatului. Nu exista VAR la acest turneu final de tineret.

5'

Kiss obtine lovitura libera in marginea careului nostru. Cartonas pentru Ciobotariu luat devreme.

4'

Romania evolueaza intr-un echipament complet albastru. Din 1988 o echipa a Romaniei n-a mai jucat in albastru complet. A fost atunci un amical cu Olanda pierdut 0-2 la Amsterdam, cu Emeric Ienei pe banca tehnica.

3'

Inceput echilibrat de partida. Prudenta e pana acum cuvantul de ordine.

1'

Start de meci. Ungaria are prima posesie.

18:35

UNGARIA: 12 Bese - 18 Bolla, 4 Balogh, 3 Mocsi, 19 Deutsch - 21 Csonka, 8 Mezei - 11 Skribek, 16 Szendrei, 7 Kiss - 10 Szoke.

ROMANIA: 1 Vlad - 16 Harut, 13 Ciobotariu, 4 Pascanu - 2 Boboc, 22 Olaru, 8 Marin, 11 Ciobanu, 10 Morutan - 9 Ganea, 20 Matan.

12:10

Ungaria a pierdut categoric primul meci din Grupa A, scor 0-3 in fata Germaniei, echipa care ne-a eliminat pe noi in semifinalele Campionatului European din 2019.

Romania a remizat cu Olanda (1-1) la capatul unui meci in care am avut o posesie inferioara adversarului, dar o partida pe care o puteam castiga daca ne raportam la numarul ocaziilor.

Intalniri directe

Un adversar pe care l-am invins de sase ori in cele opt confruntari la nivelul echipelor de tineret (golaveraj 16-9).

04/09/2001, Ungaria - Romania 1-3
01/06/2001, Romania - Ungaria 1-0

04/06/1999, Romania - Ungaria 2-1
04/06/1999, Ungaria - Romania 1-2

22/09/1981, Romania - Ungaria 2-1
22/09/1981, Ungaria - Romania 4-2

17/10/1979, Romania - Ungaria 4-0
25/10/1978, Ungaria - Romania 1-0