1
Olanda U21
Schuurs 16'

Asa am trait Romania - Olanda 1-1 la Campionatul European de tineret

Am transmis LIVETEXT in aceasta pagina primul meci al Romaniei la Campionatul European de tineret U21. Am intalnit Olanda, echipa cu cea mai buna ofensiva din preliminarii si pe care am fost foarte aproape sa o invingem in prelungiri.

Pariati aici pe Romania - Olanda

23:50

Final de partida. Romania incepe cu o evolutie solida acest Campionat European de tineret.

90'

Olandezii au obtinut o lovitura libera in jumatatea noastra, dar arbitrul elvetian e precis ca un ceasornic si pune capat partidei.

90'

Ciobanu aproape de golul victorie. Sut in forta din 16 metri, respinge Scherpen.

90'

Itu ajunge in pozitie de sut si trimite pe centrul portii.

90'

Meciul este prelungit cu 3 minute.

89'

Ciobanu acuza o intindere si ramane pe gazon. Se ridica in cele din urma si jocul e reluat.

88'

Harut suteaza pe poarta. Retine Scherpen. Romania domina finalul partidei si indraznim sa speram la mai mult de un punct.

88'

Itu intra in locul lui Morutan.

86'

Morutan patrunde in careu si incearca o pasa in fata portii pentru Petre. Resping olandezii care par ca au terminat benzina. De cateva minute bune suntem in jumatatea adversa.

85'

Centrare a lui Ciobanu in fata portii pentru aparitia lui Oaida. I-am surprins din trei pase pe olandezi in flancul drept.

81'

Suteaza Ciobanu pe poarta, dar de aceasta data intervine portarul Scherpen.

81'

Oaida obtine lovitura libera in marginea careului advers. O pozitie buna pentru Morutan.

80'

Adrian Petre intra in locul lui George Ganea. Au schimbat si olandezii cu Brobbey in locul lui Lang.

78'

Incercam o schema din faza fixa. Olaru primeste de la Morutan si trimite direct intr-un adversar. Olanda iese pe contraatac, dar reusim sa-i oprim.

76'

Olaru obtine lovitura libera in duel cu Koopmeiners. Olandezul nu scapa de cartonas.

75'

Dueluri din ce in ce mai taioase pe masura apropierii finalului. Oaida se loveste ca de stanca de Zeefuik.

72'

Oaida in locul lui Matan, prima mutare din partea lui Mutu in acest meci. O schimbare eminamente defensiva.

67'

Cate un galben pentru Ganea si Zeefuik.

66'

Psacanu apare in sase metri si reia cu capul. O minge pe care am vazut-o in poarta. Respinge Scherpen intr-un nou corner ramas fara rezultat. Dar ce sansa am avut, incredibila ocazie!

65'

Corner

Iesim pe contraatac si Matan il cauta pe Ganea in careu. Obtinem primul nostru corner in acest meci.

64'

Vlad intervine decisiv si scoate de la vinclul sutul lui Koopmeiners.

63'

Prima schimbare la olandezi: intra Gakpo in locul lui Boadu.

63'

Schuurs nu prinde spatiul portii cu un sut din afara careului.

60'

Lang suteaza in blocajul lui Pascanu dupa o faza prelungita de atac.

56'

Partida este oprita pentru inlocuirea balonului de joc.

55'

Pascanu respinge cu capul de langa De Wit la centrarea lui Zeefuik din flancul drept. Incercam sa echilibram partida, sa tinem mai mult de minge si sa facem mai mult presing sus pe constructia adversara.

48'

La una dintre putinele noastre actiuni organizate Harut il cauta pe Ganea in careu cu o centrare inalta. N-a iesit nimic, dar a fost o actiune laudabila.

48'

Ciobanu pune piciorul si il blocheaza pe Kluivert in marginea careului nostru.

46'

Nicio schimbare la pauza in cele doua formatii.

46'

S-a reluat jocul.

22:48

Intram cu 1-1 la cabine, dupa o repriza dominata de Olanda, echipa cu o posesie a balonului de 74% si 7-0 raportul cornerelor. Am avut si noi patru suturi spre poarta si unul cadrat care a insemnat si golul lui Ciobanu din lovitura libera.

45'

Centrare in careu pentru reluarea cu capul a lui De Wit. Mingea ajunge in bratele lui Vlad si cu aceasta faza se incheie prima repriza.

45'

Marius Marin vede primul galben al meciului pentru un fault in propria jumatate de teren.

40'

Minge miscata in laterala pentru sutul lui Kluivert si rasuflam usurati. Tanarul Kluivert deocamdata n-are in comun cu celebrul sau tata decat numele.

39'

Bakker obtine lovitura libera in marginea careului nostru la un duel cu Olaru.

35'

Revine Olaru in teren. Olanda continua sa ne preseze. Respingem pentru moment si in cele din urma Vlad retine lovitura de cap a lui De Wit.

34'

Olaru ramane pe teren dupa o contra cu Koopmeiners si jocul e oprit.

33'

Posesie superioara a Olandei pana acum (69%).

32'

Olaru incearca sa-l surprinda pe poartarul olandez cu o executie de la distanta. Mingea n-a trecut deloc departe de poarta.

28'

Inca un corner pentru olandez. Este deja al 6-lea. Romania n-a avut inca nicio lovitura de la coltul terenului.

26'

Ciobotariu respinge in corner centrarea lui Zeefuik.

20'

Gol Ciobanu!

Egalam rapid printr-un super gol marcat de Andrei Ciobanu de la Viitorul. Sut cu dreptul peste zid plasat langa bara. Nicio sansa pentru portarul olandez.

17'

Pentru Peer Schuurs, un jucator nascut in 1999, este primul gol marcat pentru nationala U21 a Olandei. Acesta avea pana la meciul cu Romania doar opt prezente pe teren.

16'

Gol Schuurs!

Olanda deschide scorul oarecum previzibil din faza fixa. Ciobotariu pierde duelul cu Schuurs si fundasul lui Ajax marcheaza cu capul la coltul lung.

15'

Ezitam din nou in aparare si oferim mingea in corner. Al treilea pentru Olanda in primul sfert de ora.

12'

Al doilea corner pentru Olanda. De aceasta data iese Vlad in sase metri si retine balonul.

10'

Raspundem printr-o actiune buna care l-a avut in prim plan pe Morutan. Acesta patrunde in careu si suteaza in blocaj, mingea revine la Ciobanu care trimite mult peste.

8'

Corner

Prima lovitura de la colt apartine Olandei. Centrare in 10 metri si decarul De Wit reia cu capul pe langa poarta. Vlad era spectator!

7'

Olanda are initiativa si pana acum planul lui Mutu pare a fi axat pe un joc de aparare.

4'

Morutan suteaza putin pe langa poarta. Un stang care le-a dat emotii olandezilor.

3'

Olandezii pun mingea jos si nu prea reusim sa tinem pasul cu ei. O viteza in plus la prima vedere pentru adversari.

2'

Boadu surprins in pozitie afara din joc.

1'

Incepe meciul cu Romania avand prima posesie. Olandezii urca agresiv in presing inca de la prima faza.