1
Irlanda de Nord
Whyte 86'

Asa am trait Romania - Irlanda de Nord

O noua editie de Liga Natiunilor a debutat, vineri seara, pentru nationala Romaniei. Prin reorganizarea competitiei de catre UEFA am primit un loc in Liga B si am intalnit la Bucuresti nationala Irlandei de Nord intr-o Grupa 1 din care mai fac parte Austria si Norvegia. Partida de la 21:45 a marcat debutul lui Mirel Radoi pe banca tehnica a tricolorilor mari dupa experienta de la tineret.

23:39

90'

Maxim trimite pe langa poarta dupa o actiune prelungita de atac.

90'

Sase minute de prelungire.

88'

Puscas reia spre poarta din centrarea lui Nistor. Incercam sa punem presiune in atac, dar resursele par pe terminate.

87'

Bara transversala la sutul lui Alibec usor deviat de portarul nord-irlandez.

86'

Gol Whyte!

Irlanda de Nord egaleaza prin Whyte. Un gol oarecum previzibil dupa cum s-a jucat in ultimele minute.

85'

Nedelcearu intra in locul lui Hanca, accidentat la piciorul drept.

84'

Ne-a trecut glontul pe la ureche la sutul centrare trimis prin fata portii de McNair.

82'

Balon aruncat in careul nostru. Respinge de acolo Nistor. Parca nu se mai vede in teren omul in plus pentru Romania.

81'

Probleme pentru Hanca. Acesta se ridica si iese pe picioare la margine.

80'

Dubla ocazie pentru Romania pe un contraatac in superioritate numerica. Puscas a fost blocat de portar, iar apoi Stanciu n-a prins poarta din mingea intoarsa de Alibec.

77'

Nistor opreste un contraatac al oaspetilor la centrul terenului.

76'

Lafferty, al doilea marcator din istoria Irlandei de Nord, intra in locul lui Evans.

73'

Nistor intra in locul lui Cicaldau.

72'

Bara ii salveaza pe oaspeti la mingea deviata de Evans. Centrarea lui Bancu il cauta acolo pe Stanciu.

71'

Nistor se pregateste de a patra aparitie in tricoul nationalei Romaniei.

68'

Portarul nord-irlandez se opune golului la sutul lui Stanciu din unghi.

63'

Sutul lui Alibec este blocat de portarul nord-irlandez.

63'

Hanca isi domina adversarul direct, dar nu prinde poarta din marginea careului.

60'

Alibec intoarce cu calcaiul pentru Puscas. Sutul acestuia e prea moale.

57'

Patrundere a lui Bancu in careu. Minge trimisa de acesta pe langa poarta.

56'

La 28 de ani Cretu marcheaza debutul in prima reprezentativa a Romaniei.

55'

Ianis Hagi este primul schimbat in nationala Romaniei. Intra Cretu, un jucator care aduce un plus pe fata defensiva.

55'

Stanciu reia din voleu peste poarta.

54'

Ianis Hagi cade in careul advers si solicita penalty. Se acorda lovitura de la colt.

52'

Centrare in careul nostru din lovitura libera. Respingem, dar nord-irlandezii raman in presiune.

51'

Cicaldau centreaza in fata portii si Puscas trimite periculos pe poarta. Respinge in extremis portarul nord-irlandez in corner.

46'

22:31

Pauza pe Arena Nationala. Romania conduce Irlanda de Nord, cu 1-0, si are un jucator in plus pe teren.

39'

Cartonas rosu !

Eliminare la nord-irlandezi. Magennis vede al doilea galben pentru un duel in saritura asupra lui Maxim.

33'

Alibec trimite in forta la intalnire in fata portii. Resping nord-irlandezii si incearca un contraatac.

27'

Tatarusanu retine mingea trimisa pe poarta de Washington dintr-o lovitura libera.

25'

Gol Puscas!

Romania deschide scorul prin Puscas dupa o faza fixa. Mingea trimisa de Stanciu spre poarta, a fost deviata cu sansa la Chiriches, iar acesta i-a pasat decisiv lui Puscas in sase metri pentru 1-0. Este al 7-lea gol marcat de Puscas in 15 meciuri pentru Romania.

11'

Faza fixa in jumatatea noastra. Centrare in careu, dar se fluiera fault in atac.

9'

Hanca centreaza in careu, dar mingea il depaseste pe Puscas.

7'

Minge in careu pentru Puscas. Acesta preia pe piept, dar este luat imediat in primire de doi aparatori adversi.

5'

Washington il faulteaza in atac pe Tosca.

1'

Un lung de linie incercat de Hanca pentru Alibec. Viteza nu a fost niciodata punctul forte al atacantului de la Astra.

1'

A inceput meciul.

21:19

România: 12. Tătărușanu – 4. Hanca, 6. Chiricheș-cpt., 3. Toșca, 11. Bancu – 10. Maxim, 22. Cicâldău, 23. Stanciu – 14. Hagi – 9. Pușcaș, 7. Alibec. Selecționer: Mirel Rădoi.

Rezerve: 1. Niță, 16. Lazar – 2. Crețu, 5. Nedelcearu, 8. Nistor, 13. Ștefan, 15. Burcă, 17. Deac, 18. Coman, 19. Iancu, 20. Buș, 21. Grigore.

Irlanda de Nord: 1. Peacock-Farrell – 17. McNair, 20. Cathcart, 4. Ballard – 14. Dallas, 8. Davis-cpt., 13. Evans, 3. Lewis – 21. Magennis, 16. Washington, 6. Saville. Selecționer: Ian Baraclough.

Rezerve: 12. McGovern, 23. Carson – 2. Smith, 5. McLaughlin, 7. McGinn, 9. Boyce, 10. Lafferty, 11. Ferguson, 15. Thompson, 18. Whyte, 19. Cooper, 22. Lavery.

11:23

11:16

Cu acoperisul tras!

Având în vedere condițiile meteo și din dorința de a proteja suprafața de joc pentru partida de la 21:45, delegatul UEFA al meciului cu Irlanda de Nord a decis ca acoperișul Arenei Naționale să fie tras imediat. Și va rămâne așa inclusiv pe durata celor 90 de minute de joc, anunta FRF pe site-ul oficial in dimineata partidei.

Procesul de tragere dureaza 35 de minute.

O masura venita oarecum tarziu, in Bucuresti ploaia facandu-si aparitia inca de joi seara.

Starea gazonului oricum nu era una prea buna, lucru remarcat si de selectionerul Mirel Radoi la conferinta de presa.