1
Danemarca U21
Larsen 50'

Asa am trait Romania - Danemarca 1-1

Marti seara, de la 20:30, am transmis live text in aceasta pagina meciul Romania - Danemarca la nivelul echipelor U21.

90'

Brigada gruzina se umple din nou de ridicol acordand 4 minute de prelungire.

89'

Plimbam mingea de la unul la altul. Danezii n-au niciun interes sa ne atace. Ambele echipe sunt calificate la acest 1-1.

77'

Centrare a lui Ianis Hagi in fata portii, respinge portarul Christensen.

76'

Matan suteaza pe langa poarta. Mutu face prima schimbare. Intra Carnat in locul lui Costache, doi echipieri la CFR Cluj.

72'

Gol Costache!

Romania egaleaza prin Costache dupa o faza prelungita de atac. Olaru trimisese initial in bara, mingea a revenit la Morutan care a trimis in fata portii decisiv pentru aparitia lui Costache in sase metri.

70'

Marin suteaza pe centrul portii dupa o faza de fixare ca la hochei.

59'

Ianis Hagi suteaza direct la poarta. Mingea se duce intr-un adversar.

58'

Cartonas rosu !

Matan obtine lovitura libera si eliminarea lui Hausner. Jucatorul nostru ar fi ramas singur cu portarul.

55'

Costache trimite in poarta cu un lob peste portar, dar se ridica fanionul pentru un offside.

51'

Matan centreaza in 10-11 metri pentru reluarea lui Ianis Hagi cu capul. Retine portarul danez.

50'

Gol Larsen!

Danemarca deschide scorul dintr-o lovitura de la 11 metri transformata de Larsen.

21:16

Pauza pe arena "Ilie Oana".

41'

INFO: Bosnia invinge Belgia, cu 3-2, rezultat care ne califica la turneul final si cu o remiza in fata Danemarcei.

40'

Romania domina autoritar partida. Ne lipseste insa claritatea la finalizare.

32'

Sut trimis de Ianis Hagi in blocajul unui adversar.

31'

Prima aparitie mai consistenta a danezilor in jumatatea noastra.

24'

Sansa uriasa de gol ratata de Matan. Acesta nu poate trimite in poarta de la cativa metri.

22'

Morutan patrunde in careu si Nelsson respinge in corner. Faza fixa ramana fara rezultat pe tabela.

20'

Posesie superioara pentru Romania (60%). Danezii n-au niciun sut la poarta si niciun corner pana acum.

14'

Matan cade in careu, dar arbitrul gruzin acorda doar lovitura de la colt.

11'

Costache e lasat singur cu portarul, dar Christensen reuseste sa blocheze.

11'

Lovitura libera complet ratata de Ianis Hagi. A incercat sa-l surprinda pe portar.

8'

Portarul danez retine lovitura de cap a lui Marin.

7'

Lovitura libera pentru Romania obtinuta de Costache in flancul stang.

5'

Corner al Romaniei ramas fara rezultat.

1'

A inceput meciuil de la Ploiesti.

0'

ROMÂNIA U21: 1. Vlad – 2. Boboc, 4. Pașcanu, 15. Ciobotariu, 19. Haruț – 9. Moruțan, 14. Marin, 22. Olaru – 10. Hagi-cpt., 21. Costache, 20. Mățan. Selecționer: Adrian Mutu.

Rezerve: 12. Aioani – 3. Opruț, 5. Itu, 6. Simion, 7. Carnat, 8. Casap, 11. Cîmpanu, 16. Petrila, 18. Vlădoiu

DANEMARCA U21: 1. Christensen – 2. Sery, 5. Nelsson-cpt., 4. Bech, 3. Klitten – 9. Laursen, 20. Kofod Andersen, 8. Nartey – 7. Isaksen, 10. Jensen, 15. Lindstrom. Selecționer: Albert Capellas

Rezerve: 16. Hermansen – 6. Daramy, 11. Holse, 12. Madsen, 13. Dyhr, 14. Frederiksen, 17. Nielsen, 18. Torp, 19. Hausner

10:02

Naționala U21 are 11 partide oficiale consecutive fără înfrângere acasă. Ultima înfrângere datează din 13 noiembrie 2015, când Danemarca reușea să se impună cu 3-0 în preliminariile CE 2017.

Meciurile fără înfrângere pe teren propriu din 2015 până în prezent sunt următoarele:

Țara Galilor 2-1, Luxemburg 4-0 (preliminarii CE 2017);

Elveția 1-1, Portugalia 1-1, Bosnia-Herțegovina 2-0, Țara Galilor 2-0, Liechtenstein 4-0 (preliminarii CE 2019);

Ucraina 3-0, Irlanda de Nord 3-0, Finlanda 4-1, Malta 4-1 (preliminarii CE 2021).