1
Austria
Schopf 75'

Asa am trait Romania - Austria 0-1

De la 21:45 tricolorii au incercat sa spele contra Austriei rusinea ultimelor doua infrangeri, cu Islanda si Norvegia. Partida a fost live text in aceasta pagina.

23:39

77'

A intrat Ianis Hagi in locul lui Mitrita.

75'

Gol Schopf!

Contraatac al Austriei in stanga prin Alaba cu minge in marginea careului pentru Schopf. Acesta il executa pe Tatarusanu.

65'

Bara ne salveaza pentru a doua oara in acest meci. Bancu depasit usor, centrare in fata portii si Baumgartner trimite in bara. Minge deviata si de Tatarusanu.

63'

Schlager reia cu capul pe langa poarta.

62'

Cicaldau si Keseru intra la noi. Ies Maxim si Alibec.

61'

Balasa salveaza in extremis din fata lui Schlager.

59'

Vede si Baumgartner cartonasul galben pentru o duritate la Tosca.

58'

Contraatac prin Alibec si apoi Mitrita. Acesta se prabuseste in careu la un duel cu Schlager. Diferenta de gabarit a facut diferenta.

56'

Burca incaseaza un galben pentru fault cu talpa la centrul terenului.

55'

Patrunde Deac si suteaza mult peste poarta. Se uita spre gazon acuzator.

50'

Traim periculos dupa o respingere gresita a lui Balasa. Ne salveaza in extremis Burca.

47'

Alibec trimite in poarta, ne bucuram pentru cateva secunde, dar este offside!

46'

Austria aproape sa ne dea gol la prima actiune a reprizei. Tatarusanu retine sutul lui Baumgartlinger.

44'

Inca o mare sansa pentru Romania dupa o noua recuperare in atac. Alibec patrunde in careu si cauta coltul scurt. Respinge portarul austriac in corner.

44'

Recuperam in jumatatea adversa si Maxim rateaza de putin deschiderea scorului. Minge deviata in corner.

40'

Bancu patrunde in careu, are alti trei coechipieri in dreapta, dar alege sutul si o face defectuos. Ce sansa am ratat!

39'

Faza fixa ramane fara rezultat. Austriecii ies pe contraatac si Tosca intervine decisiv asupra lui Baumgartner.

38'

Mitrita obtine lovitura libera in jumatatea adversa.

31'

Stanciu incearca sutul de la distanta. Mingea nu prinde poarta.

28'

Finalizare indrazneata din partea lui Bancu. Sut din stanga direct pe poarta.

22'

Centrare din dreapta si Gregoritsch reia in transversala. Mingea cade in teren si scapam cu fata curata.

17'

Patrunde Bancu si combina cu Alibec, acesta primeste defectuos si faza se stinge. Repunere din 6 metri pentru austrieci.

12'

Alibec pierde mingea in jumatatea adversa, austriecii ies pe contraatac si Schlager ne iarta de primul gol. Sut putin pe langa poarta.

9'

Marin suteaza pe poarta din afara careului.

5'

Obtinem aruncarea de la margine prin Deac. In cele din urma faza se incheie cu fault in atac fluierat la Maxim.

3'

Inceput alert de ambele parti. Se alearga mult cu si fara minge.

1'

A inceput meciul de la Ploiesti.

21:21

ROMÂNIA: 12. Tătărușanu – 5. Bălașa, 15. Burcă, 3. Toșca, 11. Bancu – 10. Maxim, 18. Marin, 23. Stanciu – 17. Deac, 7. Alibec, 20. Mitriță. Selecționer: Mirel Rădoi.
Rezerve: 1. Niță, 16. Lazar – 2. Crețu, 6. Manea, 8. Cicâldău, 9. Pușcaș, 13. Keșeru, 14. Hagi, 19. Iancu, 22. Camora.

AUSTRIA: 12. Pervan – 21. Lainer, 3. Dragovic, 4. Hinteregger, 8. Alaba – 18. Schopf, 6. Ilsanker, 14. Bumgartlinger-cpt., 19. Baumgartner – 11. Gregoritsch, 23. X. Schlager. Selecționer: Franco Foda.
Rezerve: 1. Lindner, 13. Siebenhandl – 2. Schaub, 5. Posch, 7. Grbic, 9. Kalajdzic, 10. Grillitsch, 15. Ranftl, 16. Trimmel, 17. Holzhauser, 20. Onisiwo, 22. Monschein.

13:19

Austria a jucat în septembrie cu Norvegia (2-1 în deplasare) și România (2-3 acasă), iar în această lună un amical acasă cu Grecia (2-1) și deplasarea din Irlanda de Nord (1-0).

Deși octombrie a părut mai lejer, posesia medie a austriecilor a scăzut de la 61% la 53% și au avut nevoie de 3,66 șuturi pe poartă pentru un gol, față de 2,75 șuturi pe poartă pentru un gol, luna trecută.

Din lotul lui Foda lipsesc 3 titulari de la Klagenfurt: portarul Schlager, fundașul Ulmer și atacantul Sabitzer. În plus, alți 4 jucători care au fost rezerve au fost înlocuiți: Stankovic, Lienhart, Wober și Zulj.

Fata de meciul tur austriecii vor miza si pe Alaba, jucatorul cotat la 65 milioane de euro!