3
Romania U21
Harut 83' Costache 42' Man 7'

Asa am trait Malta - Romania la tineret

Nationala de tineret a Romaniei si-a continuat campania de calificare la Campionatul European din 2021 cu o oprire in Malta.

20:51

83'

Gol Harut!

Romania se desprinde dupa o faza fixa de la coltul terenului. Harut inscrie din sase metri.

71'

Costache trimite din voleu la 16 metri. Mingea trece pe langa poarta.

65'

Sut in transversala trimis de Ciobanu, jucator intrat din minutul 57 in locul lui Casap.

51'

Man patrunde in zona centrala si trimite putin pe langa poarta.

46'

19:47

Pauza in Malta. Conducem cu 2-0 dupa prima repriza.

42'

Gol Costache!

Man ii lasa mingea lui Costache si acesta transforma precis cu un sut pe jos. Romania are 2-0 in Malta.

40'

Mihaila obtine lovitura de la 11 metri.

38'

Ratam o buna sansa de gol dupa un traseu frumos cu Man, Mihaila si Costache in prim plan. Ultimul a trimis in portarul maltez.

31'

Mihaila suteaza in forta. Respinge portarul maltez.

28'

Malta aproape de egalare prin Attard. Sut din interiorul careului blocat cu o mana de Vlad. Reflex de mare portar.

20'

Satariano il ia tare pe Harut si arbitrul nu ezita sa arate cartonasul.

11'

Contraatac al Romaniei prin Man si o minge trimisa in fata portii. Mihaila rateaza intalnirea cu balonul si se accidenteaza.

10'

Patrundere a lui Costache si o finalizare pe langa poarta. Romania a pus stapanire pe joc.

8'

Corner

Corner obtinut de Costache.

7'

Gol Man!

Romania deschide scorul dupa un contraatac pornit din jumatatea noastra. Decarul nationalei de tineret a scapat singur cu portarul si a finalizat cu un stang plasat.

5'

Faza fixa la poarta noastra. Mingea este deviata in corner. Prima lovitura de la colt apartine gazdelor.

3'

Olaru obtine lovitura libera in jumatatea adversa. Se joaca pe un teren sintetic, acelasi pe care a evoluat si CFR Cluj cu Floriana La Valleta, in primul tur preliminar din Champions League.

1'

A inceput meciul din Malta.

0'

ROMÂNIA U21:

1. A. Vlad – 19. Haruț, 15. Chindriș, 6. Ghiță (cpt), 3. Opruț – 8. Casap, 14. M. Marin, 22. Olaru – 10. Man, 21. Costache, 7. Mihăilă. Selecționer: Adrian Mutu.

Rezerve: 23. H. Moldovan, 2. Boboc, 5. Itu, 9. G. Ganea, 13. Mățan, 16. Petrila, 17. Cîmpanu, 18. Drăgușin, 20. Ciobanu.

Lotul Romaniei

Portari: Andrei Vlad (FCSB), Teodor Axinte (Politehnica Iaşi), Horaţiu Moldovan (UTA Arad);

Fundaşi: Denis Haruţ (FC Botoşani), Andrei Raţiu (ADO Den Haag), Alexandru Paşcanu (CFR Cluj), Andrei Chindriş (FC Botoşani), Virgil Ghiţă (FC Viitorul), Radu Drăguşin (Juventus), Radu Boboc (FC Viitorul), Raul Opruţ (Hermannstadt);

Mijlocaşi: Marius Marin (AC Pisa), Carlo Casap (FC Viitorul), Cătălin Itu (CFR Cluj), Olimpiu Moruţan (FCSB), Andrei Ciobanu (FC Viitorul), Darius Olaru (FCSB), Dennis Man (FCSB), Valentin Mihăilă (Universitatea Craiova), Alexandru Măţan (FC Viitorul), Claudiu Petrila (CFR Cluj), Valentin Costache (CFR Cluj);

Atacanţi: George Cîmpanu (FC Botoşani), George Ganea (FC Viitorul).

14:36

Arbitri

Gergo Bogar din Ungaria va conduce la centru partida Malta – România. Bogar va fi ajutat de asistenţii Istvan Albert şi Gergo Vigh-tarsonyi.