Liga Natiunilor

Italia, medalie de bronz în Liga Națiunilor

Echipa Italiei a câștigat finala mică din Liga Națiunilor contra Olandei la capătul unui meci cu cinci goluri și a obținut locul trei la această ediție.

Deținătoare a titlului european, Italia a câștigat disputa cu Olanda de la Enschede, scor 3-2.

Federico Dimarco a deschis scorul după doar șase minute cu un șut spectaculos din afara careuliu.

În minutul 20 echipa Italiei avea deja 2-0 pe tabela, după ce Davide Frattesi a scuturat și el plasa porții batave.

Olandezilor le-a fost refuzat un penalty în finalul primei reprizei, pentru ca apoi să reducă din diferență în partea secundă.

Steven Bergwijn a punctat pentru 2-1 în minutul 68, dar bucuria gazdelor turneului final din Liga Națiunilor a fost de scurtă durată.

Federico Chiesa a refăcut diferența de două goluri pentru Italia începând cu minutul 72.

Finalul a fost extrem de antrenant, cu un gol anulat olandezilor de VAR în minutul 82 la masivul Wout Weghrost pentru o poziție de offside.

Scorul final a fost stabilit de Georginio Wijnaldum, în minutul 90.

Reacție după finala mică

Roberto Mancini, selecționer Italia: ”Am jucat foarte bine în prima repriză, dar am arătat obosiți după pauză. Era important să câștigăm acest meci. Per total, sunt semne pozitive”.

Croația și Spania se înfruntă de la 21:45 cu trofeul din Liga Națiunilor pe masă.