Liga Natiunilor

Croația umilește Olanda la Rotterdam și merge în finala Ligii Națiunilor

Prima semifinală din Liga Națiunilor a fost câștigată de Croația în fața Olandei, cu 4-2, după 120 de minute.

Un meci disputat pe De Kuip din Rotterdam și care l-a avut la centru pe Istvan Kovacs.

Acesta a acordat două lovituri de la 11 metri pentru croați și a anulat un gol pentru offside la ultima fază a meciului.

Olanda a deschis scorul prin Malen (min.34) și a intrat în avantaj la pauză.

În partea secundă, croații au întors rezultatul prin Kramaric din penalty (min.55) și Pasalic (min.72) cu un șut din interiorul careului.

Batavii aveau să restabilească egalitatea la ultima fază din timpul regulamentar, în minutul 90+6) prin Lang după o fază prelungită de contraatac.

S-a intrat astfel în prelungiri unde Croația a fost echipa mai bună, Petkovic (min.99) și Modric din penalty (min.116) aducând golurile victoriei și calificării în finală pentru fosta vicecampioană mondială.

Spania și Italia se înfruntă, joi seara, de la 21:45, în a doua semifinală care este programată la Enschede.