Echipa Nationala

Liechtenstein – Romania 0-2. Victorie cu gust de ratare a calificarii | Macedonia de Nord merge la barajul pentru Cupa Mondiala

Nationala Romaniei a castigat meciul de la Vaduz cu Liechtenstein din ultima etapa a preliminariilor pentru Cupa Mondiala, dar n-a fost de ajuns pentru a prinde locul al doilea. Minunea asteptata la Skopje intre Macedonia de Nord si Islanda a durat doar 11 minute.

De 74 de secunde a avut nevoie Romania pentru prima ocazie la poarta lui Buchel. A fost o centrare din flancul drept si Ivan a reluat cu capul peste poarta.

Stanciu a ratat apoi incredibil, in minutul 4, la o faza singur cu portarul dupa o recuperare in ofensiva.

Romania a deschis scorul patru minute mai tarziu prin Man dupa o faza fixa de la coltul terenului.

Cam in acelasi moment Macedonia de Nord marca impotriva Islandei la primul lor sut pe poarta.

Tricolorii au continuat sa domine autoritar meciul de la Vaduz si sa rateze ocazie dupa ocazie, inclusiv de la punctul cu var.

Stanciu n-a reusit sa marcheze golul doi al Romaniei dintr-o lovitura de la 11 metri acordata de centralul sloven Matej Jug in urma interventiei VAR si a verificarii reluarilor video.

Ivan si Man au ratat la randul lor doua mari ocazii, de fiecare data portarul Buchel avand interventii de senzatie.

In partea secunda Romania a dominat autoritar, desi ocaziile au fost mai putine decat in prima repriza.

Bancu a majorat in cele din urma avantajul pe tabela, in minutul 87, cu un sut in forta din afara careului dupa o faza creata de patrunderea lui Alibec.

O victorie de palmares, pentru ca la Skopje echipa Macedoniei de Nord a invins Islanda, cu 3-1.

Doar 11 minute am sperat la o minune, dupa ce islandezii au egalat scorul dupa pauza.

N-a fost cazul de o minune si Romania incheie Grupa J pe locul al treilea, ratand prezenta la barajul pentru Cupa Mondiala din 2022.

Bifam o noua calificare ratata si aproape ca le-am pierdut sirul la cat de multe au fost in ultimele decenii.

Pentru Romania urmatoarele emotii vor fi pe 16 decembrie cand se trag la sorti grupele pentru Liga Natiunilor, sezonul 2022-23.

Liechtenstein: Buchel – Wolfinger, Grunenfelder, Frommelt, Goppel, Spirig – Meier, Sele, Hasler – N.Frick, Y.Frick.

Romania: Nita – Manea, Rus, Burca, Bancu – Morutan, Nedelcu, Stanciu – Man, Puscas, Ivan.

Arbitru: Matej Jug (Slovenia).