Echipa Nationala

Israel salvează in extremis remiza cu Elveția. Cum arată calculele pentru tricolori

Echipele Israelului și Elveției au terminat la egalitate, scor 1-1, într-un meci restanță din Grupa I a preliminariile EURO 2024, o grupă din care face parte și naționala României.

Ruben Vargas a deschis scorul pentru Elveția, în minutul 36.

Cu o victorie echipa Elveției ar fi obținut matematic calificarea la Campionatul European și nu mult a lipsit pentru selecționata din Țara Cantoanelor să-și atingă obiectivul.

Shon Weisemann, o rezervă intrată pe final de meci, a adus egalarea pentru Israel, în minutul 89, menținând aprinse speranțele jucătorilor din Țara Sfântă pentru calificarea la EURO 2024.

Elveția a avut două șuturi în bară în primele 45 de minute, prin Okafor (min.20) și Vargas (min.41). În partea secundă israelienii au avut și ei o minge în transversală.

În prelungirile partidei Edimilson Fernandes de la elvețieni a fost eliminat cu roșu direct pentru un fault dur.

Calcule pentru calificare

Elveția revine pe primul loc în clasament, cu 16 puncte, la egalitate cu România, dar cu un golaveraj superior tricolorilor.

Israel ocupă locul al treilea, cu 12 puncte, la patru puncte în urma României.

Pe 18 noiembrie, Israel și România se vor întâlni în meci direct, pe teren neutru, în Ungaria.

Tricolorii au nevoie în continuare de un egal contra Israelului pentru a obține calificarea înaintea etapei finale.

În ultima etapă, România va primi replica Elveției, care între timp va juca acasă cu Kosovo, iar Israel se va deplasa în Andorra.

Cu alte cuvinte, dacă pierdem cu Israel suntem obligați să învingem Elveția pe Arena Națională.