2
Romania
Mihăilă 90' 89'

Așa am trăit Elveția - România în preliminariile EURO 2024

Am transmis live text în această pagină cel mai important meci al naționalei României de până acum în Grupa I a preliminariilor pentru EURO 2024. Tricolorii a jucat împotriva Elveției, liderului grupei, la Lucerna, luni seara, de la 21:45.

23:40

E gata meciul. Orsato pune capăt partidei, una în care România a revenit neverosimil pe final de meci și a salvat remiza prin dubla lui Mihăilă.

90'

Am ajuns în minutul 90+9, dar mingea va fi repusă de noi.

90'

Bara transversală ne salvează la reluarea lui Steffen, apoi ieșim pe contraatac și Olaru obține lovitura liberă în cercul de la centrul terenului.

90'

Mihailă nu mai poate și se prăbușește pe teren la un lung de linie trimis de Moruțan. Am trecut de minutul 90+6.

90'

Moruțan se ia de piept cu Xhaka și vede cartonașul galben. Elvețienii se aruncă spre poarta noastră.

90'

Se reia meciul de la 2-2. Ar mai fi de jucat 3 minute din timpul suplimentar plus 1-2 minute adiționale.

90'

Gol Mihăilă!

GOOOOOL ROMÂNIA! Același Mihăilă marchează pe contraatac din pasa lui Moruțan.

90'

Meciul e prelungit cu 6 minute. Cum ar fi să salvăm totuși remiza?!

89'

România marchează prin Mihăilă cu o reluare din interiorul careului. Centrare din dreapta și șut din prima.

87'

Stanciu trage mult peste poartă după cel mai lung atac pozițional al României în acest meci.

82'

Orsato e chemat la margine și penalty-ul este anulat. Manea a atins primul mingea.

81'

Penalty acordat Elveției la alunecarea întârziată a lui Manea asupra lui Steffen.

77'

Moldovan se opune golului la șutul lui Sow din interiorul careului.

77'

Mihăilă trage în blocajul unui adversar.

74'

Suporterii noștri aprind mai multe materiale pirotehnice în sectorul ocupat.

73'

A intrat și Pușcaș în locul lui Alibec.

70'

Olaru în locul lui Sorescu în echipa noastră.

60'

Zakaria se distrează cu cinci jucători din echipa noastră, pătrunde în careu și în cele din urma e blocat de Sorescu.

60'

Corner executat din Stanciu din care nu obținem nimic.

57'

Noul intrat Mihăilă cade în careul elvețian. Între timp Seferovic intră la gazde în lui Amdouni, marcatorul celor două goluri.

56'

Mihăilă în locul lui Ianis Hagi și Moruțan în locul lui Coman.

55'

O veste fabuloasă pentru noi în contextul rezultatului de la Lucerna. Andorra a egalat în Israel (1-1).

54'

Irosim o fază de contraatac prin Alibec. Extrem de lent, acesta le-a permis elvețienilor să se replieze și să respingă mingea.

53'

Până la urmă Burcă poate continua meciul.

53'

Burcă acuză o problemă musculară și Edi Iordănescu e descumpănit total pe margine.

49'

Fază irosită de Stanciu și Ianis Hagi. Primul a întârziat prea mult pasa și cel din urmă a centrat greșit.

46'

S-a reluat meciul și Elveția a fost aproape să ne dea golul trei la chiar prima fază.

22:31

Orsato pune capăt chinului și trimite echipele la cabine. Doar o minune ar face ca România să nu piardă acest meci.

45'

Sorescu e avertizat pentru un fault în marginea careului.

44'

Amdouni apare din nou la finalizare. Scăpăm de această dată, șutul șeptarului elvețian trecând pe lângă poartă.

42'

Screciu blochează șutul lui Zakaria din afara careului. Mingea rămâne la ei.

41'

Gol Amdouni!

Elvețienii ne prind pe contraatac și e 2-0. Același Amdouni marchează din pasa lui Shaqiri. Minge trimisă printre picioarele lui Moldovan.

41'

Ianis Hagi trimite lung în careu spre Drăgușin. Mingea trimisă de acesta cu capul ajunge în brațele lui Sommer.

39'

Akanji vede cartonașul galben pentru o intrare dură asupra lui Coman.

38'

Posesie zdrobitoare până acum: 74% pentru Elveția.

35'

Ianis Hagi pierde ușor mingea pe faza de construcție, dar Amdouni ”ne iartă” cu un șut slab.

34'

Freuler trimite din zonă centrală și Burcă respinge din alunecare. Corner pentru gazde.

31'

Burcă trimite de la distanță pentru primul nostru șut pe spațiul porții.

30'

Ianis Hagi cade în marginea careului, dar jocul continuă. Mingea rămâne la noi.

28'

Elveția deschide scorul prin Amdouni din pasa lui Vargas. Acesta a fost ținut în joc de o ieșire greșită la offside a lui Nedelcearu, apoi Drăgușin s-a apărat rău la Amdouni.

26'

Orsato scoate galbenul și pentru Ianis Hagi. Acesta l-a călcat pe Elvedi.

22'

Edimilson Fernandez vede primul galben al meciului pentru o intrare dură asupra lui Screciu. Ar fi mers chiar și un roșu.

21'

Alibec recuperează în atac la un duel cu Akanji, vine Coman din spate și preia lung. Fază bună irosită de tricolori.

19'

Vargas reia cu capul pe lângă poarta noastră.

18'

După începutul dominat autoritar de elvețieni, reușim să împingem liniile și să respirăm.

17'

Manea centrează din dreapta și Ianis Hagi șterge mingea pe lângă poarta adversă.

14'

Amdouni trece puțin pe lângă gol la o minge centrată din stânga.

13'

Alibec centrează în careul elvețian. E cea mai solidă acțiune ofensivă a tricolorilor de până acum.

12'

Al doilea ofsaid trecut în contul elvețienilor.

10'

Stanciu încearcă o diagonală pentru Manea. Trimite prea tare și mingea e afară.

7'

Coman îl presează pe Fernandez și acesta trimite pentru Shaqiri aflat în offside.

7'

Continuă presiunea elvețienilor cu un corner. N-am depășit centrul terenului până acum.

5'

Zakaria pătrunde periculos pe zona centrală. Apare Burcă in extremis și blochează prin alunecare.

3'

Manea îl faultează pe Vargas în marginea careului și gazdele vor avea o lovitură liberă periculoasă.