Echipa Nationala

Clasamentul in grupa Romaniei la Campionatul European de tineret. Calcule si scenarii pentru calificarea in sferturi

Vedeti mai jos cum arata clasamentul in Grupa A din care face parte si Romania la Campionatul European U21 gazduit de Slovenia si Ungaria.

Clasamentul dupa doua meciuri:

1. Germania 4 puncte (4-1 golaveraj)
2. Romania 4 puncte (3-2)
3. Olanda 2 puncte (2-2)
4. Ungaria 0 puncte (1-5).

In ultima etapa, programata pe 30 martie de la ora 19:00, Romania va intalni Germania, iar Olanda va juca impotriva Ungariei.

Romania e in continuare la mana ei pentru calificarea in sferturile de finala.

Cum ne putem califica in faza urmatoare a competitiei:

a) Invingem Germania si mergem in sferturi de pe primul loc in grupa;

b) Remizam cu Germania si Olanda nu invinge Ungaria;

c) Pierdem cu Germania si Olanda nu invinge Ungaria;

Mai exista un scenariu in Romania remizeaza cu Germania si Olanda invinge Ungaria.

In acest caz trei echipe ar avea fiecare cate 5 puncte, iar departajarea s-ar face la numarul de goluri marcate intre echipele aflate la egalitate.

Romania si Germania se califica impreuna daca remizeaza de la 2-2 in sus.

La 1-1 intre Romania si Germania epartajarea s-ar face dupa criteriul disciplinar (cartonasele galbene si rosii primite in cele trei meciuri).

Ultimul criteriu, daca egalitatea persista, ar fi coeficientul UEFA de la tragerea la sorti pentru turneul final, unde Romania a fost in a treia urna valorica, dupa Germania si Olanda.