Copa America

Brazilia si Peru in prima semifinala la Copa America

Vineri noapte s-au disputat primele sferturi de finala la Copa America, competitie gazduita de Brazilia.

Fosta campioana mondiala a invins Chile la limita, scor 1-0, prin golul marcat de Lucas Paqueta, in minutul 47.

Peru si Paraguay au oferit un thriller decis pana la urma la loviturile de departajare, dupa ce in 90 de minute tabela a aratat 3-3.

Gianluca Lapadula, jucator care evolueaza in Italia la Benevento, a fost eroul celor din Peru.

Ambele echipe au ramas in inferioritate numerica, Gustavo Gomez de la Paraguay in finalul primei reprize si Andre Carrillo de la Peru cu cinci minute inaintea finalului fiind eliminati.

Sambata noapte sunt programate celelalte doua sferturi de finala: Uruguay - Columbia si Argentina - Ecuador.