Copa America

Argentina ajunge in finala Copa America. Brazilia, adversara pentru trofeu

A fost nevoie de loviturile de la 11 metri pentru departajarea Argentinei si Columbiei, marti noapte, in semifinalele de la Copa America.

Dupa 90 de minute scorul a fost egal, 1-1, rezultat care a continuat sa se mentina si dupa cele doua reprize de prelungiri.

Emiliano Martinez, portarul argentinian, a fost eroul unei natiuni, reusind sa apere nu mai putin de trei lovituri de la 11 metri.

Argentina deschisese scorul in minutul 7 prin Lautaro Martinez din pasa lui Lionel Messi.

Columbia a egalat in repriza secunda prin Luis Diaz, in minutul 61.

Messi a marcat primul penalty al Argentinei. Pentru columbieni au ratat Davinson Sanchez, Yerry Mina si Edwin Cardona.

Singurul penalty ratat de Argentina a fost al lui Rodrigo De Paul, jucator care n-a prins cadrul portii.

In finala programata sambata noapte se vor intalni Brazilia si Argentina.

Messi revine pe Maracana din Rio de Janeiro dupa sapte pentru un nou trofeu, dupa finala Cupei Mondiale pierduta de Argentina contra Germaniei in 2014, dupa prelungiri.

“Suntem foarte fericiti. Suntem amandoi in finala. Stiu ca Neymar voia sa fie asa, pentru ca suntem prieteni”, a declarat Messi.

Decarul argentinian inca asteapta primul trofeu cu nationala tarii sale, dupa trei finale de Copa America pierdute (2007, 2015 si 2016), respectiv o finala de Cupa Mondiala amintita mai sus.