Conference League

West Ham, noua campionă din Conference League

Echipa engleză West Ham United a obținut trofeul în a doua ediție de Conference League din istorie, după ce a învins pe Fiorentina din Italia, cu 2-1, în finala disputată la Praga.

Meciul s-a aprins după pauză, când Behrama a deschis scorul dintr-o lovitură de la 11 metri acordată în favoarea celor de la West Ham.

Biraghi, căpitanul Fiorentinei, a comis henț la un duel în propriul careu cu Bowen.

Behrama a transformat de la 11 metri cu o execuție în forță, fără nicio șansă pentru portarul celor de la Fiorentina.

Echipa ”viola” a reacționat rapid egalând scorul după doar cinci minute prin Bonaventura. Acesta a preluat cu stângul în careu și a marcat cu piciorul drept cu un șut la colțul lung.

În minutul 90, când meciul se îndrepta spre cele două reprize de prelungiri, ”ciocănarii” au dat lovitura prin Bowen.

Acesta s-a infiltrat între fundașii Fiorentinei la o pasă printre a brazilianului Paqueta și a marcat cu un șut din 16 metri singur cu portarul.

West Ham United este noua campioană din Conference League și va evolua sezonul următor în grupele Europa League.

Pentru gruparea londoneză este al doilea trofeu european din istorie, după ce în 1965 ”ciocănarii” cucereau Cupa Cupelor în urma unei finalei cu TSV Munchen 1860.

West Ham nu mai cucerise un trofeu din 1980, când a obținut Cupa Angliei.

Echipa pregătită de David Moyes încheie parcursul din Conference League fără înfrângere, adunând 14 victorii și o remiză.

Fiorentina rămâne cu trofeul obținut în Cupa Cupelor (1961).

Caseta tehnică

Fiorentina: Terraciano – Dodo, Milenkovic, Ranieri (Igor 84), Biraghi (cpt) – Bonaventura, Amrabat, Mandragora (Barak 90+3) – Nicolas Gonzalez, Jovic (A. Cabral 46), Kouame (Saponara 62). Antrenor: Vincenzo Italiano.

West Ham United: Areola – Coufal, Zouma (Kehrer 61), Aguerd, Emerson – Soucek, Rice (cpt), Lucas Paqueta – Bowen, Antonio (Ogbonna 90+4), Benrahma (Fornals 76). Antrenor: David Moyes.

Cartonaşe galbene: Mandragora 66, Duncan 67, Milenkovic 75, Amrabat 85 / Benrahma 31, Aguerd 53

Arbitri: Carlos del Cerro Grande – Pau Cebrian Devis, Guadalupe Porras Ayuso – Jesus Gil Manzano (toţi din Spania).