Conference League

Sepsi câștigă la scor returul cu ȚSKA Sofia. Covăsnenii continuă aventura europeană după 6-0 la general cu cea mai titrată echipă a Bulgariei

După victoria din tur (2-0), Sepsi a călcat-o pur și simplu în picioare pe ȚSKA Sofia, cu 4-0, în returul de la Sf. Gheorghe.
Conference League 2023/2024: Rezultate și Program echipe românești

Matei a deschis scorul dintr-o lovitură de la 11 metri, în minutul 19. O execuție nu lipsită de emoții, portarul Busatto fiind aproape de a apăra.

Aganovic a marcat pentru 2-0 în minutul 70 pentru un final lipsit de griji.

ȚSKA Sofia s-a prăbușit total după golul doi și a mai încasat alte două lovituri până la ultimul fluier.

Varga a punctat pentru 3-0 din pasa lui Aganovic, în minutul 90, cu un șut spectaculos din interiorul careului.

Tabela a fost închisă de Alimi în minutul 90+4 dintr-un penalty obținut de Dumitrescu.

Sepsi va juca în turul 3 preliminar din Conference League cu Aktobe din Kazahstan, echipă care a trecut de Torpedo Kutaisi din George, cu 5-3 la general.

Dupa victoria 4-1 din tur, în deplasare, Aktobe a pierdut returul de joi, pe teren propriu, scor 1-2.

FINAL Sepsi OSK - ȚSKA Sofia 4-0 (6-0 la general)

Min.90 (4) - Alimi transformă de la punctul cu var pentru un 4-0 categoric. Diferență uriașă de valoare între cele două formații, deși vorbim de cea mai titrată echipă a Bulgariei, cu 31 de titluri cucerit (ultimul în 2008).

Min.90 (3) - Penalty pentru Sepsi obținut de Dumitrescu.

Min.90 - Sepsi ajunge la 3-0 pe tabelă prin Varga. Preluare pe piept în interiorul careului din pasa lui Aganovic și finalizare fără speranță pentru portarul advers.

Min.70 Aganovic ridică scorul la 2-0 și Sepsi se poate considera calificată în faza următoare a Conference League.

Min.63 - Cei de la ȚSKA schimbă în atac cu Daniel Moreno, un columbian trecut pe grafică ”Asprilla”.

Min.62 - Păun ratează singur cu portarul!

Min.60 - Momente mai bune pentru cei de la ȚSKA Sofia. Se apără bine Sepsi, păstrând avantajul de pe tabelă.

21:07 A început repriza a doua.

20:50 Pauză la Sf.Gheorghe. Sepsi are 1-0 după 45 de minute.

Min.31 - Bălașa aproape de un autogol, dar s-a fluierat fault în atac.

Min.19 - Matei transformă de la 11 metri și Sepsi are 1-0. Portarul a fost aproape să respingă, dar până la urmă mingea a trecut.

Min.16 - Penalty pentru Sepsi obținut de Ștefănescu. Bulgarii protestează și se acordă mai multe cartonașe.

Min.8 - Phaeton încearcă din nou poarta. De această dată cu un șut din afara careului.

Min.4 - Semnal de alarmă la poarta lui Niczuly. ȚSKA aproape de gol la șutul lui Phaeton.

20:00 Start de partidă la Sf.Gheorghe.

Echipele de start:

Sepsi: Niczuly - D. Ciobotariu, Ninaj, Bălaşa, Dumitrescu - N. Păun, C. Matei, Alimi - I. Gheorghe, Safranko, Ştefănescu.

ȚSKA Sofia: Busatto – Mahmutovic, Koch, Cordoba – Turitsov, Heintz, Carreazo, Lindseth, Sanyang – Phaeton, Nazon.