Conference League

Fiorentina, cu un picior în semifinalele Conference League

Echipa italiană a obținut o victorie categorică pe terenul lui Lech Poznan, scor 4-1, în manșa tur a sferturilor de finală din Conference League.

Cabral, Gonzalez, Bonaventura și Ikone au marcat golurile ”violeților”. Pentru gazde a punctat Velde la jumătatea primei reprize golul de 1-1.

FC Basel și Nice au remizat, scor 2-2, un meci al dublelor pentru Amdouni de la gazde, respectiv Moffi de la gruparea din Hexagon.

A treia remiza a serii din Conference League s-a înregistrat între Gent și West Ham. Oaspeții au deschis scorul prin Ings în finalul primei reprize, egalarea fiind adusă imediat după pauză de Cuypers.

A doua victorie din Conference League a fost obținută de Anderlecht pe teren propriu cu AZ Alkmaar, scor 2-0.