Conference League

West Ham și Fiorentina vor lupta pentru trofeu în Conference League

Cea mai tânără dintre competițiile europene propune în acest an o finală între West Ham United și Fiorentina.

”Ciocănarii” au dispus în deplasare de AZ Alkmaar, cu 1-0, prin golul marcat de Pablo Fornals, în minutul 90+4.

În tur, la Londra, West Ham câștigase de asemenea, cu 2-1.

Pentru echipa londoneză este a treia calificare din istorie într-o finală europeană, dupa 1965 și 1976.

West Ham are în palmares Cupa Cupelor obținută în 1965 cu TSV 1860 Munchen, scor 2-0, pentru ca pe cea din 1976 să o piardă 2-4 cu Anderlecht.

Adversara din finala programată la Praga va fi Fiorentina, echipă calificată dramatic în ultimul act.

Învinsă pe teren propriu în tur de Basel, cu 2-1, echipa din Florența a întors rezultatul la retur (2-1), prin dubla lui Nicolas Gonzalez din minutele 35 și 72.

Basel a punctat prin Zeki Amdouni, în minutul 55, dar când meciul se îndrepta spre loteria loviturilor de departajare cehul Antonin Barak a fost găsit în careul de șase metri cu o minge prelungită pe spate și acesta a devenit eroul formației viola.

Fiorentina a mai disputat o singură finală europeană în istorie, în 1961, câștigată contra scoțienilor de la Rangers (2-0 și 2-1).

Finala de la Praga va avea loc pe 7 iunie.