Conference League

FCSB dubleaza victoria cu Dunjeska si obtine calificarea. Peste 40.000 de spectatori pe Arena Nationala

Echipa FCSB s-a calificat in playoff-ul Conference League, dupa 2-0 la general cu Dunjeska Streda din Slovacia. In returul programat, joi seara, echipa lui Nicolae Dica s-a impus, cu 1-0.

Andrei Cordea a marcat unicul gol al meciului disputat in fata a 40.457 de spectatori.

Acesta a fost omul potrivit la locul potrivit, in minutul 28, la mingea reluata de Bogdan Rusu si care a intalnit bara.

Pe urmarire Cordea a indeplinit o simpla formalitate aducand linistea pentru FCSB intr-o dubla in care nu s-a pus de altfel niciun moment problema echipei care sa mearga mai departe in competitie.

Chiar si asa, debutul partidei n-a fost lipsit de emotii pentru oamenii lui Dica.

La 0-0, in minutul 11, bara transversala i-a salvat pe cei de la FCSB la reluarea lui Bologh, faza la care si portarul Stefan Tarnovanu a deviat usor balonul.

In partea secunda, minutul 57, Darius Olaru a scapat singur cu portarul, insa nu a mai avut forta pentru o reluare decisiva si mingea s-a scurs pe langa poarta.

Cu zece minute inaintea finalului o alta mare sansa ratata de FCSB. Bogdan Rusu a ramas singur cu portarul advers in unghi si n-a reusit sa treaca mingea de acesta. De pe margine Dica i-a aratat ca ar fi fost mai indicat un lob din acea pozitie.

FCSB a continuat sa preseze in cautarea golului doi si Olaru rata o buna sansa, cu opt minute inaintea finalului, dupa o recuperare a lui Adrian Sut in jumatatea adversa.

Sutul lui Olaru de la mare distanta s-a dus in plasa laterala.

Un meci in care FCSB l-a pierdut pe David Miculescu, jucator iesit accidentat la sase minute dupa pauza.

FCSB va juca pentru calificarea in grupele Conference League cu norvegienii de la Viking Stavanger.

Primul meci va avea loc pe Arena Nationala pe 18 august, returul fiind programat in Norvegia in 25 august.

FCSB: Târnovanu - V. Creţu, Dawa, Tamm, Radunovic - Edjouma, Olaru – Cordea (Şut 72’), Oct. Popescu, Miculescu (Oaidă 51’) - B. Rusu (I. Stoica 87’). Antrenor: Nicolae Dică.

Dunajska Streda: Veszelinov - Risvanis, Mateus Brunetti (E. Davis 80’), Muhamedbegovic - Blackman, Szantho (Nicolaescu 46’), Kacer, Dimun, Ramadan (Veselovsky 80’) - Balogh, Krstovic. Antrenor: Adrian Gula.

Cartonaşe galbene: Şut 86 / Dimun 78

Arbitru: Aliyar Aghayev (Azerbaidjan)