Conference League

FCSB, doar 0-0 în Ghencea cu Nordsjaelland. Un meci fără șut pe poartă pentru roș-albaștri

Soarta calificării în playoff-ul Conference League va fi decisă în returul din Danemarca programat pe 17 august.
Așa am trăit FCSB - Nordsjaelland

Aceasta după ce FCSB și Nordsjaelland au remizat, scor 0-0, pe stadionul ”Steaua” din Bulevardul Ghencea.

O partidă puțin spectaculoasă în care FCSB n-a avut nici măcar un șut pe poartă, ceea ce la acest nivel nu este permis pentru o echipă cu pretenții de calificare în faza grupelor.

Deși rămasă în inferioritate numerică din minutul 59, când Nagalo a primit al doilea cartonaș galben pentru un fault în preajma propriului careu, Nordsjaelland a fost aproape să dea lovitura în minutele suplimentare.

Nygren a trimis din lovitură liberă direct în bara transversală, apoi Târnovanu a respins în corner.

Anterior, cei de la FCSB au solicitat o lovitură de la 11 metri la căderea lui Djokovic în careu, împingerea acestuia fiind una evidentă, dar arbitrul din Muntenegru a văzut altceva.

Caseta tehnică

FCSB: Târnovanu - Pantea, Dawa, Chiricheş, Radunovic - Ov. Popescu, Djokovic (Edjouma 74), Olaru – Cordea (Octavian Popescu 46), Compagno (Valentin Gheorghe 61), Fl. Coman. Antrenor: Elias Charalambous.

FC Nordsjaelland: A. Hansen - Villadsen, Nagalo, Jensen-Abbew (Marxen 82), Frese - Diomande, Tverskov, Bocha (D. Svensson 49) – Nuamah (Coulibaly 82), Ingvartsen (Nygren 56), Osman (Antman 56). Antrenor: Johannes Hoff Thorup.

Cartonaşe galbene: Fl. Coman 73, Edjouma 89m Chiricheş 90+1 / Nagalo 32.

Cartonaş roşu: Adamo Nagalo (Nordsjaelland) 59

Arbitri: Milos Boskovic – Marjan Paunovic, Vladislav Radenovic.