Conference League

FCSB a suferit pentru calificarea turul 3 preliminar din Conference League

După 1-0 în tur și 1-0 la pauza returului cu ȚSKA 1948 Sofia, cei de la FCSB s-au văzut deja calificați. O relaxare care se putea încheia cu un adevărat cataclism pentru echipa lui Gigi Becali. Până la urmă FCSB a scos-o la capăt, câștigând cu 3-2, după ce bulgarii au condus cu 2-1 pe ”Arcul de Triumf”.
Trei din patru continuă în Conference League. Ce urmează pentru Farul, Sepsi și CFR
Conference League 2023/2024: Rezultate și Program echipe românești

Djokovic a deschis scorul în minutul 26 cu prima lui reușită la FCSB. Un gol venit după ce Compagno a insistat la un balon ce părea pierdut în colțul terenului, pasând de acolo cu călcâiul.

La patru minute de la startul părții secunde cei de la ȚSKA 1948 au egalat prin Pedrinho. Acesta a punctat cu capul după o centrare de pe flancul drept.

FCSB a continuat să joace slab, neconvingător, pierzând multe baloane în zona mediană și, în minutul 68, oaspeții preluau conducerea prin reușita lui Daskalov după o fază fixă.

Cu un sfert de oră înaintea finalului FCSB a avut un gol anulat pentru offside la Băluță.

Apoi, după o fază de contraatac, Djokovic a egalat cu un șut plasat din marginea careului la colțul lung.

Echipa bulgară a fost aproape de gol imediat ce jocul s-a reluat. Karagaren a trimis puțin pe lângă poarta lui Târnovanu, după ce mingea a ajuns foarte ușor în careul celor de la FCSB.

Emoțiile pentru FCSB s-au risipit complet în minutul 90, când Tavi Popescu a marcat golul victoriei cu un șut pe jos din interiorul careului.

FCSB va juca pentru un loc în playoff-ul Conference League contra lui Nordsjelland din Danemarca.

Primul meci se va juca la București, pe 10 august, cel mai probabil în Ghencea.

FINAL FCSB - ȚSKA 1948 Sofia 3-2 (4-2 la general)

Min.90 (3) Bulgarii solicită penalty la un posibil henț comis de Edjouma în careu. Arbitrul face semn ca jocul să continue.

Min.90 - FCSB risipește suspansul și marchează golul calificării prin Tavi Popescu. A fost o fază confuză, mingea trecând de două ori prin fața porții.

Min.88 - Nu reușesc cei de la FCSB să țină de minge. A intrat și Edjouma în locul lui Olaru pentru a întări mijlocul.

Min.83 - Emoții mari la poarta lui Tîrnovanu. Șutul lui Karagaren se duce puțin alături.

Min.82 - FCSB egalează pe un contraatac prin Djokovic. Finalizare spectaculoasă la colțul lung.

Min.75 - Gol anulat celor de la FCSB pentru un offside la Băluță.

Min.71 - Oaspeții obțin o nouă fază fixă din preajma careului celor de la FCSB.

Min.68 - Lovitură de teatru la București. ȚSKA 1948 preia conducerea prin Daskalov după o fază fixă și egalează scorul la general. Cine ar fi crezut?!

Min.49 - ȚSKA 1948 egalează scorul prin Pedrinho cu o reluare de cap din centrul careului. Crețu a strâns târziu în zona centrală.

22:36 A început repriza a doua. Tavi Popescu în locul lui Coman și Chiricheș în locul lui Haruț din minutul 46 la FCSB.

22:21 Se fluieră finalul primei reprize pe ”Arcul de Triumf”. FCSB are meciul sub control și 1-0 la pauză.

Min.38 - Chiricheș scos la încălzire. Ar putea intra în partea secundă.

Min.26 - Djokovic apare în atac și deschide scorul pentru FCSB. Totul a pornit de la un balon scos de Compagno cu călcâiul din colțul terenului.

Min.21 - Olaru pătrunde la limita terenului și întoarce în centru pentru Coman. Șut peste poartă!

Min.11 - Bara transversală îi salvează pe cei de la ȚSKA 1948 la reluarea lui Miculescu, după un corner.

21:33 A început meciul. Se joacă fără spectatori pe arena ”Arcul de Triumf”.

FCSB: Târnovanu - Crețu, Dawa, Haruț, Radunovic - Djokovicc, Lut, Olaru - Miculescu, Compagno, Coman.

ȚSKA 1948: Naumov - Gurisha, Petrov, Heliton, Rapnouil - Daskalov, Umarbaev - Rusev, Stoichkov, Olveira dos Santos  - Kjartansson.