Conference League

Farul revine de la 0-2 și câștigă în deplasare cu Urartu pentru un loc în turul 3 preliminar din Conference League

Campioana Farul Constanța a fost KO mai bine de o repriză în returul cu Urartu din turul 2 preliminar al Conference League, dar echipa lui Gheorghe Hagi s-a trezit ca din pumni și a întors spectaculos rezultatul. Cu 6-4 la general după două victorii cu același scor, 3-2, Farul avansează în turul următor unde va întâlni pe Flora Tallinn din Estonia.
Conference League 2023/2024: Rezultate și Program echipe românești

Farul a fost de nerecunoscut în debutul returului de la Erevan și cei de la Urartu au deschis scorul, firesc, în minutul 11, prin șutul lui Antwi din afara careului.

Gazdele au avut un gol anulat pentru offside, după care Rivaldinho a ratat cea mai mare ocazie a Farului, în minutul 36. Brazilianul a driblat portarul și a trimis în plasa laterală.

Partea secundă a început cum nu se poate mai rău pentru echipa lui Gheorghe Hagi, Urartu marcând golul de 2-0 după o nouă gafă în lanț a compartimentului defensiv de la Farul.

La șase minute de la reușita lui Sabua cei de la Farul au reacționat prin Nedelcu după un corner și ”marinarii” reveneau în lupta pentru calificare.

Alibec a luat apoi jocul pe cont propriu, trecându-și în cont o dublă spectaculoasă, în minutele 57 și 90+2.

Farul ajunge în turul 3 preliminar din Conference League, unde va întâlni pe Flora Tallinn din Estonia, teoretic cel mai slab adversar din această vară europeană.

FINAL Urartu - Farul Constanța 2-3 (4-6 la general)

Min.90(8) - Mazilu ratează cu poarta goală pe contraatac din pasa lui Kiki.

Min.90(2) - Alibec scapă pe contraatac și închide meciul cu un șut la colțul lung din interiorul careului. Execuție de mare atacant!

Min.90 - Meciul e prelungit cu 8 minute! Farul e puternic înghesuită în propriul careu.

Min.82 - Acțiune periculoasă a gazdelor și Sîrbu salvează in extremis cu o deposedare de manual în 16 metri.

Min.82 - Mazilu apare din nou în ofensivă, trece spectaculos de adversarul direct și trage pe portar.

Min.73 - Ocazie mare pentru Farul la pătrunderea lui Mazilu. Mingea trimisă de Artean e respinsă de pe linia porții.

Min.68 - Cei de la Urartu dau semne de revenire după cele două goluri încasate. Se fluieră un fault în atac în careul Farului.

Min.58 - Farul a renăscut și domină autoritar. Kiki aproape de gol, respinge portarul în corner.

Min.57 - Alibec rămâne singur în careu și marchează pentru 2-2! Farul este din nou favorită la calificare.

Min.53 - Gol Farul după un corner. Nedelcu, liber în șase metri, împinge balonul în poartă. Farul revine în lupta pentru calificare la acest scor de 2-1. E 4-4 la general.

Min.47 - Urartu profită de o mare eroare în apărarea Farului și Sabua majorează scorul la 2-0. Un scor la care Farul este eliminată!

20:07 A început repriza a doua.

19:50 S-a încheiat prima repriză!

Min.45 - Încă un gol anulat gazdelor pentru offside.

Min.36 - Mare ocazie ratată de Farul prin Rivaldinho. Driblează portarul și trimite în plasa laterală.

Min.33 - Aioani se opune golului la un șut din interiorul careului.

Min.30 - Dublă modificare la Farul, cu Artean în locul lui Benchaib și Rivaldinho în locul lui Grameni.

Min.21 - Farul scapă cu fața curată. Urartu marcase pe contraatac, dar golul e anulat pentru offside.

Min.14 - Alibec trimite pe poartă. Prima acțiune ofensivă a Farului după un început modest.

Min.11 - Urartu deschide scorul prin Antwi cu un șut din afara careului, zona centrală. Un început cum nu se poate mai rău pentru Farul.

Min.10 - Panică în careul Farului la o centrare din flancul drept.

Min.7 - Margaryan, căpitanul gazdelor, trage pe lângă poartă cu destulă ușurință.

19:00 Start de partidă la Erevan. Farul este însoțită de 30-40 de suporteri.

Echipele de start:

Urartu: Melikhov - Zotko,Tsymbalyuk, Antwi - Grigoryan, Marcos Junior, Salou, Margaryan, Piloyan - Maksimenko, Sabua.
Antrenor: Dmitry Gunko.

Farul: Aioanei - Kiki, Larie, Popescu, Borza - Băluţă, Nedelcu, Grameni - Mazilu, Alibec, Benchaib.
Antrenor: Gheorghe Hagi.