Conference League

Farul revine de la 0-1 și învinge pe HJK Helsinki

Campioana Farul Constanța își menține recordul de sută la sută pe teren propriu în actualul sezon al cupelor europene, după 2-1 cu HJK Helsinki în manșa tur a playoff-ului Conference League.
Așa am trăit Farul - HJK Helsinki

Autogolul lui Sîrbu a deblocat tabela în minutul 50 al meciului de la Ovidiu jucat cu casa închisă.

Farul a reacționat rapid și a restabilit egalitatea după doar cinci minute. Brazilianul Rivaldinho s-a demarcat la limita offside-ului și a finalizat cu un șut din cădere la colțul lung.

Echipa lui Gheorghe Hagi a marcat golul victoriei cu opt minute înaintea finalului. Budescu a centrat din lovitură liberă pentru apariția lui Mihai Popescu la bara a doua.

Fundașului Farului a înscris din alunecare cu o reluare la colțul scurt.

Victorie mare pentru Farul care ajunge la patru succese în tot atâtea meciuri disputate pe teren propriu în actuala campanie europeană.

Farul e la un pas de calificarea în grupele Conference League, totul urmând a se decide peste o săptămână la Helsinki.

Caseta tehnică

Farul: Aioani – Sîrbu (Dussaut 58), Larie, K. Boli, Kiki - Artean, Nedelcu (M. Popescu 81), T. Băluţă - Ad. Mazilu (L. Munteanu 58), Rivaldinho (Andronache 81), Budescu. Antrenor: Gică Hagi.

HJK Helsinki: Maenpaa - Toivio, Tenho, Halme (Da Graca 46) - Soiri, Peltola, Kanellopoulos (Tanaka 85), Ollila (Hamalainen 85) – Hostikka (Bande 67), Radulovic, Keskinen (Hetemaj 67). Antrenor: Toni Korkeakunnas.

Cartonaşe galbene: Larie 35, L. Munteanu 69 / Hostikka 46.

Arbitri: Philip Farrugia - Alan Camilleri, Roberto Vella.