Conference League

Farul e cu un pas în playoff-ul Conference League după 3-0 cu Flora Tallinn

Victorie categorică obținută de Farul Constanța în prima manșă a dublei cu Flora Tallinn din turul 3 preliminar al Conference League.

Alibec a deschis scorul la două minute după pauză după o fază de contraatac. Șeptarul Farului a finalizat cu un șut la colțul lung.

Budescu a făcut 2-0, în minutul 79, marcând la chiar primul lui meci în tricoul celor de la Farul.

Noul decar al echipei lui Gheorghe Hagi a deviat în poartă mingea șutată de Alibec în bară și care a revenit în fața porții.

În al patrulea minut suplimentar din meci Farul a făcut 3-0 prin Queiros cu o reluare de cap în urma unui corner.

Farul este cu un picior în playoff după acest rezultat de la Ovidiu.

Caseta tehnică

Farul: Aioani - Kiki, Larie, M. Popescu, Borza (D. Sîrbu 73) – T. Băluţă, Nedelcu (Grameni 76), Artean (K. Boli 88) – Mazilu (Rivaldinho 73), Alibec, Budescu (Diogo Queiros 88). Antrenor: Gheorghe Hagi.

Flora Tallinn: Grunvald - Hussar, Kuusk, Seppik, Lilander (Kallaste 90) - Lukka – Mihhailov (Zenjov 72), K. Vassiliev, Miller, Ojamaa (Kuraksin 72) – Alliku. Antrenor: Jurgen Henn.

Cartonaşe galbene: Kiki 65 / Lukka 15, Ojamaa 52

Arbitri: Ioannis Papadopoulos - Vasileios Nikolakakis. Konstantinos Nikolaidis (Grecia).

FINAL Farul - Flora Tallinn 3-0

Min.90+4 - Farul înscrie goul de 3-0 prin Queiros în urma unei lovituri de la colț.

Min.83 - Rivaldinho pătrunde pe zona centrală și trage pe portar.

Min.79 - Farul își dublează avantajul de pe tabelă prin debutanul Budescu. Acesta a deviat în poartă mingea trimisă de Alibec în bară.

Min.64 - Alibec pătrunde pe contraatac și trage peste poartă.

Min.62 - Iese Aioani din poartă și respinge. Mingea rămâne la campioana Estoniei.

Min.53 - Alibec aproape de golul doi. Ratează țintă din colțul careului de șase metri.

Min.47 - Gol Farul! Alibec deschide scorul după o fază de contraatac cu un șut din 16 metri la colțul lung.

21:32 S-a reluat meciul.

21:17 Pauză la Ovidiu.

Min.30 - Băluță reia cu capul după un corner. Mingea e respinsă de portar în afara terenului.

Min.12 - Budescu trimite în zid dintr-o lovitură liberă, mingea ajunge la Alibec și acesta trage pe lângă poarta.

20:30 A început meciul de la Ovidiu.

Farul: Aioani - Kiki, Larie, Popescu, Borza - Băluță, Nedelcu, Artean - Mazilu, Alibec, Budescu.

Flora Tallinn: Grunvald - Hussar, Kuusk, Seppik, Lilander - Lukka - Mihhailov, Vassiljev, Miller, Ojamaa - Alliku.