Conference League

CFR Cluj, eliminată din Conference League după un final nebun la Adana

Echipa turcă Adana Demirspor a rezistat în zece jucători și a învins pe CFR Cluj, cu 2-1, pentru calificarea în turul 3 preliminar din Conference League. Fosta campioană a României a evoluat aproape o repriză întreagă cu un jucător în plus pe teren.
Conference League 2023/2024: Rezultate și Program echipe românești

Akintol a deschis scorul cu două minute înaintea pauzei, după o lovitură de la colțul terenului.

Un gol venit cumva contrar cursului jocului, la 0-0 CFR Cluj ratând cea mai mare ocazie prin Bîrligea, în minutul 19. Reluarea acestuia cu capul s-a dus în bară.

Același atacant al CFR-lui a mai avut și un șut în plasa laterală după o demarcare în careul advers.

CFR a reușit egalarea după pauză, în minutul 67, printr-un penalty transformat de Mogoș.

Bîrligea a obținut lovitura de la 11 metri după o pătrundere în forță, când a scos și eliminarea lui Gravillon pentru un fault în postură de ultim apărător.

În superioritate numerică CFR a presat în căutarea golului, dar debutanul Konoplyanka n-a prins poarta din câteva poziții favorabile.

Muhar a fost și el aproape de gol cu un șut din afara careului în secvențele de final.

Dintr-o lovitură liberă provocată de Cvek cei de la Adana Demirspor au dat lovitura în minutele suplimentare prin Ndiaye.

A fost o schemă a gazdelor și mingea a ajuns cu șansă dintr-un ricoșeu la Ndiaye, acesta marcând dintr-o poziție singur cu Sava.

Meciul ar fi ajuns în prelungiri și se putea întâmpla orice. Așa, CFR Cluj părăsește prematur cupele europene, după patru ani la rând cu prezențe în faza grupelor.

Adversarul a fost unul însă extrem de puternic, Adana Demirspor fiind ocupanta locului patru din Turcia sezonul trecut.

FINAL Adana Demirspor - CFR Cluj 2-1 (3-2 la general)

Min.90 (7) Mogoș aruncă lung de la margine, Tachtidis prelungește și Konoplyanka reia peste poartă din interiorul careului.

Min.90 (5) Ar mai fi cam cinci minute de jucat până la final. CFR obține lovitura liberă prin Manea în marginea careului advers. Manea e făcut KO și are nevoie de îngrijiri medicale pentru a-și reveni.

Min.90 (3) - Adana Demirspor marchează în inferioritate numerică prin Ndiaye după o lovitură liberă executată pe jos. A fost o schemă din trei pase care a făcu șah mat apărarea CFR-ului. A fost și un ricoșeu norocos acolo.

Min.90 - Ocazie pentru CFR la șutul lui Muhar. Portarul reține cu emoții, în doi timpi.

Min.86 - CFR forțează victoria și calificarea în timpul regulamentar. Manea surprins în offside, doar al doilea în tot meciul.

Min.85 - Konoplyanka ia o fază pe cont propriu, intră în centru și trimite peste poartă.

Min.75 - Ucraineanul Konoplyanka intră în locul lui Krasniqi, debutând astfel oficial la CFR.

Min.67 - Mogoș execută lovitura de la 11 metri cu o întârziere de patru minute și marchează cu un șut în forță. CFR egalează la Adana și e înapoi în cărțile calificării.

Min.63 - Conflict între jucătorii celor două echipe în careul gazdelor. Atmosfera se încinge și în tribune, mai multe obiecte zboară în teren. Galben pentru Bîrligea și Ndiaye.

Min.62 - Bîrligea pătrunde în careu și scoate penalty. În plus, Gravillon este eliminat cu roșu direct pentru fault în postură de ultim apărător.

22:07 A început repriza secundă. CFR este obligată să marcheze la Adana pentru a spera la calificare.

21:50 Pauză în meciul de la Adana. Gazdele au 1-0 pe tabelă după prima repriză.

Min.43 - Adana Demirspor deschide scorul în unui corner. Centrare în șase metri și Akintola fără om în marcaj reia cu capul în poartă.

Min.41 - Kresic respinge în corner din fața lui Ndiaye. Doar al doilea corner pentru gazde în acest meci.

Min.28 - O nouă șansă de gol ratată de Bîrligea. Demarcare în careu și șut din unghi în plasa laterală. Pe vremuri, în limbajul de lemn gazetăresc, s-ar fi spus că ”golul plutește în aer”.

Min.19 - Bîrligea reia cu capul în bară din centrarea lui Avounou. Mare ocazie pentru CFR.

Min.13 - Replică CFR-ul prin Bîrligea care obține cornerul. Faza rămâne fără rezultat.

Min.12 - Ocazie pentru gazde la șutul lui Sari. Mingea a ocolit de puțin poarta.

21:00 A început meciul de la Adana.

Adana Demirspor: Karacic - Svensson, Gravillon, Guler, Rodrigues - Stambouli, Akbaba - Sari, Belhanda, Akintola - Ndiaye.

CFR Cluj: Sava - Mogos, Kresic, Muhar, Ajeti, Camora - Cvek, Avounou, Krasniqi - Yeboah, Birligea.