Conference League

AZ Alkmaar, calificare la 11 metri cu Anderlecht în Conference League

Gruparea olandeză AZ Alkmaar s-a calificat în semifinalele Conference League, după ce a trecut de Anderlecht, cu 4-1 la loviturile de departajare.

Anderlecht a câștigat manșa tur de pe teren propriu, cu 2-0, același scor fiind înregistrat și la returul de joi seara dar în favoarea lui Alkmaar.

Grecul Vangelis Pavlidis a reușit o dublă în minutele 5 și 13 pentru un 2-0 care avea să se păstreze până la finalul timpului regulamentar și apoi al celor două reprize de prelungiri.

AZ Alkmaar a tranșat calificarea la loviturile de la 11 metri, unde Vertonghen și Sardella au ratat pentru Anderlecht.

Belgia rămâne fără echipă în semifinalele unei competiții europene în ultimii 13 ani.

Alte rezultate din returul ”sferturilor” în Conference League:

Fiorentina – Lech Poznan 2-3 (6-4 la general)

West Ham United – Gent 4-1 (5-2 la general)

Nice – FC Basel 1-2 (3-4 la general).

Meciul de la Nisa a avut nevoie de prelungiri, după ce în 90 de minute tabela a arătat 1-1.

Ghanezul Kasim Adams a marcat golul victoriei și calificării pentru Basel, în minutul 98.