Manchester City o reduce la tăcere pe Bayern și e aproape în semifinale

Echipa Manchester City s-a impus de o manieră categorică pe teren propriu în fața lui Bayern Munchen, cu 3-0 (1-0), în manșa tur a semifinalelor din Liga Campionilor.

Rodri a deschis scorul în prima repriză cu o execuție din afara careului. Un șut cu piciorul stâng care l-a surprins pe portarul Sommer.

Fără șut pe poartă în primele 45 de minute, Bayern a mai încasat două goluri în partea secundă.

Pe primul l-a încasat după o minge pierdută de fundașul central Upamecano pe faza de construcție.

Erling Haaland a centrat în fața porții și Bernardo Silva a marcat cu capul pentru 2-0.

Atacantul norvegian și-a trecut numele pe lista marcatorilor în minutul 77.

Bayern a scăpat ieftin doar cu trei goluri încasate pe Etihad Stadium, intervențiile portarului elvețian Sommer limitând scorul.

Acesta a respins providențial pe final de meci la capul lui Rodri, aceasta fiind și ultima ocazie mare a meciului.

Manchester City este cu un picior în semifinale, iar pentru Bayern în returul de la Munchen nu rămâne decât varianta unei ofensive totale pentru a încerca să anuleze acest 0-3 din tur.

După opt victorii cu Julian Nagelsmann în actualul sezon de Liga Campionilor, Bayern pierde primul meci cu Thomas Tuchel la timonă.

Bayern pierde al 12-lea meci în sferturile de finală din Liga Campionilor, devenind echipa cu cele mai multe înfrângeri în această fază a competiției.

Inter, victorie pe Da Luz

Echipa italiana Inter Milano a plecat cu un 2-0 de pe Da Luz în fața celor de la Benfica, rezultat care oferă prima opțiune la calificare pentru echipa lui Simone Inzaghi.

Nicolo Barrella a deschis scorul cu o lovitură de cap la cinci minute după pauză la capătul unei faze de contraatac.

Scorul final avea să fie stabilit de Romelu Lukaku dintr-o lovitură de la 11 metri, în minutul 82.